Wiele czynników na rynku paliw wskazuje, że w Polsce tanio już było. Po weekendzie kierowców czeka fala podwyżek cen na stacjach. Wyraźnie droższa będzie benzyna, ale też diesel i LPG. Eksperci e-petrol.pl wskazali, ile dokładnie mogą kosztować paliwa na przełomie stycznia i lutego.
Mijający tydzień prawdopodobnie był ostatnim w nadchodzącym, w którym odnotowano jakiekolwiek obniżki. O symbolicznego grosza na litrze potaniał diesel do średniego poziomu 7,62 zł/l. Niestety pozostałe paliwa już zaczęły wyraźnie drożeć, bo benzyna 95-oktanowa podrożała o 5 gr/l, a LPG o 6 gr/l. Za Pb95 płaci się średnio 6,59 zł/l, z kolei autogaz wycenia się zazwyczaj na 3,20 zł/l. Nieznaczną podwyżkę, bo 2-groszową zanotowała benzyna 98-oktanowa (7,34 zł/l).

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?
Choć podwyżki cen w hurcie zaczynają hamować, to obecnie na stacjach będziemy zbierać owoce trendu z wcześniejszych tygodni. Podwyżki są nieuniknione, co na pewno odczują kierowcy tankujący benzynę 95-oktanową. Zdaniem analityków e-petrol.pl, średnia ogólnopolska cena Pb95 ma ulokować się w przedziale 6,60-6,74 zł/l. Możliwe są też podwyżki benzyny 98-oktanowej, której prognozy zawierają zakres 7,31-7,44 zł/l.
Przesądzona jest także podwyżka oleju napędowego, który w lutym może niebezpiecznie zbliżyć się granicy 8 zł/l. Na razie diesel ma kosztować gdzieś między 7,64 a 7,79 zł/l, ale to z pewnością nie koniec podwyżek. Wpływ na to będzie miało wejście w życie (5 lutego) unijnego embargo na paliwa z Rosji. Dużej podwyżki nie powinni mieć kierowcy tankujący autogaz. Za LPG powinniśmy płacić średnio 3,18-3,24 zł/l.

Ropa znów drożeje
Niestety wspomniane wcześniej wyhamowanie wzrostu cen w hurcie może mieć tylko krótkotrwały efekt. Dziś ponownie drożeje ropa naftowa, która kroczy ku poziomowi 90 dolarów za baryłkę. Przed południem notowania osiągnęły poziom ok. 88,5 USD/bbl. Pewnym pocieszeniem może być tylko fakt, że mimo drożejącej ropy, złotówka pozostaje względnie mocna. Za jednego dolara płaci się obecnie ok. 4,32 zł.