Od 30 stycznia na stacjach paliw w Polsce zmieni się wszystko! Oto jakie naprawdę będą ceny za diesel, benzynę i LPG

Od 30 stycznia na stacjach paliw w Polsce zmieni się wszystko! Oto jakie naprawdę będą ceny za diesel, benzynę i LPG

Diesel, benzyna, LPG drożej

Podaj dalej

Wiele czynników na rynku paliw wskazuje, że w Polsce tanio już było. Po weekendzie kierowców czeka fala podwyżek cen na stacjach. Wyraźnie droższa będzie benzyna, ale też diesel i LPG. Eksperci e-petrol.pl wskazali, ile dokładnie mogą kosztować paliwa na przełomie stycznia i lutego.

Mijający tydzień prawdopodobnie był ostatnim w nadchodzącym, w którym odnotowano jakiekolwiek obniżki. O symbolicznego grosza na litrze potaniał diesel do średniego poziomu 7,62 zł/l. Niestety pozostałe paliwa już zaczęły wyraźnie drożeć, bo benzyna 95-oktanowa podrożała o 5 gr/l, a LPG o 6 gr/l. Za Pb95 płaci się średnio 6,59 zł/l, z kolei autogaz wycenia się zazwyczaj na 3,20 zł/l. Nieznaczną podwyżkę, bo 2-groszową zanotowała benzyna 98-oktanowa (7,34 zł/l).

benzyna diesel paliwo ceny paliw ropa naftowa
fot. freepik.com – pakete

Ile będzie kosztować diesel, benzyna i LPG?

Choć podwyżki cen w hurcie zaczynają hamować, to obecnie na stacjach będziemy zbierać owoce trendu z wcześniejszych tygodni. Podwyżki są nieuniknione, co na pewno odczują kierowcy tankujący benzynę 95-oktanową. Zdaniem analityków e-petrol.pl, średnia ogólnopolska cena Pb95 ma ulokować się w przedziale 6,60-6,74 zł/l. Możliwe są też podwyżki benzyny 98-oktanowej, której prognozy zawierają zakres 7,31-7,44 zł/l.

Przesądzona jest także podwyżka oleju napędowego, który w lutym może niebezpiecznie zbliżyć się granicy 8 zł/l. Na razie diesel ma kosztować gdzieś między 7,64 a 7,79 zł/l, ale to z pewnością nie koniec podwyżek. Wpływ na to będzie miało wejście w życie (5 lutego) unijnego embargo na paliwa z Rosji. Dużej podwyżki nie powinni mieć kierowcy tankujący autogaz. Za LPG powinniśmy płacić średnio 3,18-3,24 zł/l.

diesel paliwo embargo rosja wojna samochód olej napędowy
fot. freepik.com – user16172657

Ropa znów drożeje

Niestety wspomniane wcześniej wyhamowanie wzrostu cen w hurcie może mieć tylko krótkotrwały efekt. Dziś ponownie drożeje ropa naftowa, która kroczy ku poziomowi 90 dolarów za baryłkę. Przed południem notowania osiągnęły poziom ok. 88,5 USD/bbl. Pewnym pocieszeniem może być tylko fakt, że mimo drożejącej ropy, złotówka pozostaje względnie mocna. Za jednego dolara płaci się obecnie ok. 4,32 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News