Od 3 kwietnia Polacy kupując paliwo na stacji mogą nie wytrzymać! Co się dzieje z tymi cenami za diesel, benzynę i LPG?

Od 3 kwietnia Polacy kupując paliwo na stacji mogą nie wytrzymać! Co się dzieje z tymi cenami za diesel, benzynę i LPG?

Po ile paliwo w kwietniu?

Podaj dalej

W nadchodzącym miesiącu kierowcy w Polsce mogą przeżyć niemały szok na stacjach. Eksperci sugerują, że paliwo będziemy tankować za niespotykane ostatnio kwoty. Jedni będą z tego bardzo zadowoleni, ale spora grupa kierowców na pewno musi liczyć się z rozczarowaniem. Wiemy już ile średnio ma kosztować paliwo na na początku kwietnia aż do Wielkanocy.

W mijającym tygodniu kierowcy z uśmiechem obserwowali zmiany na pylonach przy stacjach paliw. Z badania e-petrol.pl wynika, że zazwyczaj ceny spadały, zwłaszcza w przypadku oleju napędowego. Diesel kosztuje już bowiem 14 groszy na litrze mniej niż tydzień temu, czyli 6,75 zł/l. W środku tygodnia tańsza była też benzyna, bo o 6 gr/l. Średnia cena Pb95 wynosiła 6,62 zł/l, a Pb98 7,26 zł/l (-9 gr/l). Do trendu spadkowego przyłączył się autogaz, bo LPG kosztuje już 3,14 zł/l (-1 gr/l).

Paliwo będzie tanieć
fot. freepik.com – user16172657

Ile będzie nas kosztować paliwo?

O tych stawkach należy już jednak raczej zapomnieć. Analitycy e-petrol.pl prognozują, że diesel może być jeszcze tańszy, ale już duże spadki są raczej wykluczone. Oczekiwany przedział cenowy w dniach 3-9 kwietnia dla oleju napędowego to 6,70-6,82 zł/l. Warto zaznaczyć, że w hurcie diesel jest już tańszy od benzyny i już w pierwszym tygodniu kwietnia może się to przełożyć na ceny detaliczne na stacjach.

Benzyna 95-oktanowa raczej na pewno podrożeje, bo dzieje się to już dziś. Spodziewany zakres cen dla Pb95 to 6,62-6,74 zł/l, a dla Pb98 7,26-7,38 zł/l. Kto zatankował w pierwszej części tygodnia, ten zrobił to dużo taniej. Na szczęście benzyna w hurcie przestała drożeć, ale na razie pozostaje droższa od diesla. Dla wielu kierowców taka sytuacja może być nie do zniesienia.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo dodatek
fot. freepik.com – pixel-shot.com

Ogólne obniżki cen paliw i energii mogą mieć też przełożenie na stawki za LPG. Gaz jest już dużo tańszy niż na początku roku, a na początku kwietnia oczekuje się spadku cen detalicznych autogazu. Prognoza e-petrol.pl zakłada dla LPG przedział cenowy 3,08-3,15 zł/l. Perspektywa powrotu do cen poniżej 3 zł/l jest całkiem realna. Zwłaszcza że już niektóre stacje pozwalają sobie na tak dyskontowe stawki za litr autogazu.

Taniej już nie będzie?

Długoterminowo eksperci radzą nie nastawiać się na dalsze spadki cen paliw. Większe prawdopodobieństwo dotyczy jednak podwyżek i to już na Wielkanoc. Od pewnego czasu znowu drożeje ropa naftowa (teraz ok. 78 dolarów za baryłkę) i paliwa gotowe. Pocieszeniem może być fakt, że złotówka umacnia się względem dolara. Kurs wynosi już 4,30 i ostatnio był tak niski w drugiej połowie stycznia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News