Od 28 sierpnia Polakom będzie ściągana z konta należność za nową opłatę. Najlepiej już teraz naszykować pieniążki

W obecnej sytuacji wielu Polakom nie jest dane nacieszyć się swoimi pieniędzmi. Ciągłe zmiany cen, najczęściej w górę sprawiają, że zarządzanie domowym budżetem jest ogromnym wyzwaniem. Teraz już wiemy, że do kolejnej takiej sytuacji dojdzie od 28 sierpnia. Pojawi się nowa opłata, która w wielu przypadkach będzie automatycznie ściągana z konta bankowego.

pensja 20 tys. zł miesięcznie w Polsce
Podaj dalej

Z racji tego, że mamy końcówkę miesiąca i wiele rodzin jest jeszcze przed wypłatą, warto zabezpieczyć pieniądze na koncie na pilne wydatki. Ich wysokość od poniedziałku może się zmienić. W niektórych przypadkach na gorsze, ale spokojnie, powinny być też obniżki. Od 28 sierpnia ma obowiązywać nowa opłata za paliwo na stacjach. Sporo osób lubi płacić za tankowanie kartą, bo wówczas odpowiednia należność jest ściągana automatycznie z konta.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo dodatek
fot. freepik.com – pixel-shot.com

Dla kogo nowa opłata za paliwo będzie wyższa, a dla kogo niższa?

Niezależnie od tego, jakie paliwo tankujemy do samochodu, możemy być w miarę spokojni. Ewentualne zmiany cen wszystkich popularnych produktów dostępnych w dystrybutorach nie powinny być duże. Jeżeli ktokolwiek może liczyć na obniżki to w zasadzie tylko użytkownicy aut z instalacją gazową. LPG kosztuje teraz średnio jedynie 2,75 zł/l, a po weekendzie jest szansa na obniżkę. Eksperci e-petrol.pl prognozują, że średnia cena autogazu od 28 sierpnia może wynieść 2,71-2,78 zł/l.

Ryzyko lekkiej podwyżki jest możliwe w przypadku oleju napędowego, który teraz kosztuje średnio 6,45 zł/l. Choć optymistyczny scenariusz zakłada utrzymanie dotychczasowych cen, to drobna korekta w górę jest najbardziej prawdopodobna. Zdaniem analityków e-petrol.pl średnia cena diesla w Polsce osiągnie w przyszłym tygodniu pułap 6,44-6,54 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw paliwo średnie wynagrodzenie średnia krajowa unia europejska polska
fot. freepik.com – vovashevchuk

Najbardziej podrożeje benzyna

Podwyżka jest też niemal pewna w kontekście benzyn. Utrzymanie się dotychczasowych stawek jest możliwe jedynie w skrajnie optymistycznym scenariuszu. Aktualnie benzyna 95-oktanowa kosztuje średnio 6,65 zł/l, a od 28 sierpnia ma kosztować 6,65-6,75 zł/l. E-petrol.pl prognozuje, że nowa opłata za benzynę 98-oktanową ulokuje się w przedziale 7,23-7,34 zł/l.

Przeczytaj również