Od 27 marca Polacy już nie będą mogli kupić paliwa jak teraz. Oto jak stacje teraz będą sprzedawać diesel, benzynę i LPG

Od 27 marca Polacy już nie będą mogli kupić paliwa jak teraz. Oto jak stacje teraz będą sprzedawać diesel, benzynę i LPG

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa dolar

Podaj dalej

Przełom marca i kwietnia przyniesie polskim kierowcom duże zmiany w tankowaniu samochodów. Zakup paliwa na stacji nie odbędzie się już na dotychczasowych zasadach. Mimo ostatniej serii obniżek, wszyscy operatorzy nie sprzedadzą diesla, benzyny i LPG po aktualnych cenach. Stawki prawdopodobnie będą niższe, o czym przekonuje znany ekspert portalu e-petrol.pl.

Diesel mocno w dół

„Mijający tydzień to czas dużych i miłych kierowcom niespodzianek na polskich stacjach” – przyznał w wideo komentarzu dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Zwłaszcza tym kierowcom, którzy tankują olej napędowy, bo paliwo to potaniało aż o 18 gr/l. W tej chwili kosztuje 6,89 zł/l. To jest pierwszy raz od kwietnia poprzedniego roku, kiedy zeszliśmy poniżej 7 zł/l. Pamiętajmy, że jest to już kolejna obniżka tygodniowa. Tak naprawdę przez ostatnie kilka tygodni diesel o kilkadziesiąt groszy. Ta zmiana, i to jest dobra wiadomość dla kierowców, może trwać, może mieć swój dalszy ciąg w kolejnych tygodniach” – podkreśla.

Tempo redukcji cen oleju napędowego nie przełożyło się jednak na pozostałe paliwa podstawowe. „Benzyna 95-oktanowa, aż tak spektakularnego spadku nie miała, bo -3gr/l do poziomu 6,68 zł/l” – zauważa ekspert e-petrol.pl. „Natomiast w przypadku autogazu mieliśmy spadek o 4 gr/l do poziomu 3,15 zł/l” – wylicza.

Paliwa będą jeszcze tańsze

„Jeśli chodzi o sytuację międzynarodową, jest ona bardzo chwiejna, dynamiczna” – ocenia dr Jakub Bogucki. „Z jednej strony cały czas oczekiwania na wzrost chińskiego popytu i zapotrzebowania ze strony chińskiej gospodarki mogłyby ciągnąć ropę w górę. Jednak co chwilę słyszymy bardzo niepokojące informacje o kryzysie w sektorze bankowym (w USA i krajach europejskich). To w jakiś sposób jest przeciwwaga, która ciąży trochę notowania ropy i może wpływać spadkowo na nastroje wśród inwestorów” – wyjaśnia.

Paliwo będzie tanieć
fot. freepik.com – user16172657

W takich okolicznościach prognozy cen paliw na przyszły tydzień mogą być tylko optymistyczne dla kierowców. „Spodziewamy się, tak jak powiedzieliśmy, spadków” – zapowiada analityk e-petrol.pl. „Diesel może ulokować się w przedziale 6,78-6,90 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej przewidujemy ceny z przedziału 6,58-6,70 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, tutaj także jest możliwość spadku. Ceny między 3,10 a 3,18 zł/l obejmą większość stacji w naszym kraju” – prognozuje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News