Od 25 stycznia ceny na stacjach w Polsce są skandaliczne! Oto prawdziwe stawki, jakie teraz płaci się za diesel, benzynę i LPG

Od 25 stycznia ceny na stacjach w Polsce są skandaliczne! Oto prawdziwe stawki, jakie teraz płaci się za diesel, benzynę i LPG

benzyna diesel paliwo ceny paliw

Podaj dalej

Na przełomie stycznia i lutego kierowcy nie mają powodów do zadowolenia. Większość cen paliw rośnie i to w zastraszającym tempie. Potwierdza to najnowszy raport analityków e-petrol.pl, który nie pozostawia złudzeń. Niestety wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek podnoszenia stawek na pylonach.

Dość droga ropa naftowa, szybko rosnące ceny w hurcie i nadchodzące embargo na paliwa z Rosji. To wszystko musiało się w końcu odbić na cenach paliw w Polsce. Jednak mimo wielu niesprzyjających czynników, trendom podwyżkowym zaskakująco oparł się diesel. Olej napędowy potaniał średnio o 1 gr na litrze i kosztuje zazwyczaj 7,62 zł/l. To realizacja optymistycznej wizji ekspertów e-petrol.pl, którzy zakładali przedział cenowy 7,61-7,73 zł/l.

diesel paliwo embargo rosja wojna samochód olej napędowy
fot. freepik.com – user16172657

To tyle z obniżek, teraz podwyżki

Dobrych humorów nie mają zapewne ci, którzy tankują benzynę. Kto nie zatankował do końca weekendu, ten musi być przygotowany na wyższe stawki. Najpopularniejsza benzyna 95-oktanowa podrożała o 5 gr na litrze i kosztuje już średnio 6,59 zł/l. Tak też przewidywali analitycy, sugerując zakres 6,52-6,64 zł/l. Tylko odrobinę, bo o 2 gr na litrze w górę poszła średnia cena benzyny 98-oktanowej. Za to paliwo płaci się zazwyczaj już 7,34 zł/l.

Po ubiegłotygodniowym wyhamowaniu podwyżek cen autogazu, to paliwo znów zaczęło szybko drożeć. W ciągu 1 tygodnia za LPG płacimy o 6 gr na litrze więcej i obecna cena ukształtowała się na poziomie 3,20 zł/l. To więcej niż zakładała prognoza ekspertów e-petrol.pl, którzy spodziewali się stabilizacji na poziomie 3,10-3,19 zł/l. Skala podwyżek przekroczyła jednak oczekiwania zarówno analityków, jak i samych kierowców aut z instalacją gazową.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – irenemiller

Będzie jeszcze drożej

Niestety wydaje się, że to dopiero początek wzrostu cen na stacjach paliw. Benzyna w hurcie drożeje nieprzerwanie od ok. 13 stycznia. W podobnej sytuacji jest diesel, choć tam tempo wzrostu nie jest aż tak wysokie. Jednak olej napędowy dopiero mocno podrożeje, gdy 5 lutego w życie wejdzie unijne embargo na import paliw z Rosji. To może być cios dla wszystkich użytkowników aut z silnikami Diesla i to nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Na ten moment niewesoło rysują się też perspektywy cen autogazu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News