Od 22 marca na wszystkich stacjach w Polsce rekordowa przecena na paliwo! Oto za ile naprawdę można już kupić diesel, benzynę i LPG

Spełniły się optymistyczne zapowiedzi ekspertów i paliwo w Polsce wreszcie można kupić taniej. Na wszystkich stacjach w kraju ogromną obniżkę widać zwłaszcza w cenach oleju napędowego. Jeśli ktokolwiek kupuje to paliwo powyżej 7 zł/l, to mocno przepłaca.

paliwo paliwa rodzaj syntetyczne hybryda spalinowy silnik zakaz
Podaj dalej

Benzyna nie tanieje tak gwałtownie jak diesel

Jak wynika z najnowszego badania e-petrol.pl, diesel w ciągu tygodnia potaniał na polskich stacjach aż o 18 gr na litrze. Teraz średnia cena oleju napędowego to już tylko 6,89 zł/l. Spełniła się zatem optymistyczna prognoza analityków e-petrol.pl, którzy zakładali, że to paliwo będzie kosztować 6,87-7,01 zł/l. Na większości stacji nie ma już możliwości spotkania cen za ON z siódemką z przodu.

Paliwo będzie tanieć
fot. freepik.com – user16172657

Tak gwałtownej obniżki jeszcze nie odnotowano w przypadku benzyny, choć ta też tanieje. Najpopularniejsza benzyna 95-oktanowa potaniała o 3 gr na litrze, czyli kosztuje średnio 6,68 zł/l. Jednak wiele stacji w kraju oferuje to paliwo już o ponad 10 gr na litrze taniej. W tym przypadku prognoza ekspertów e-petrol.pl (6,62-6,73 zł/l) także była trafiona.

Najdroższe paliwo, jak i najtańsze z niewielkimi obniżkami

Pesymistyczny wariant tych przewidywań był też celny w kontekście najdroższej benzyny 98-oktanowej. Zakładano, że to paliwo może potanieć do pułapu 7,26-7,37 zł/l. Choć średnia ogólnopolska stawka spadła o 4 gr/l to kierowcy tankujący tę odmianę benzyny nie mogą być zadowoleni. Obecnie Pb98 zatankujemy za 7,35 zł/l, ale niewykluczone są obniżki w kolejnych dniach.

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik.com – Rawf8.com

Do trendu spadkowego przyłączyły się też notowania autogazu, bowiem LPG w końcu potaniało. Od ponad 2 tygodni spodziewano się spadków, ale cena LPG ani drgnęła. Teraz wreszcie średnia stawka poszła w dół o 4 gr na litrze, czyli do poziomu 3,15 zł/l. Tak też przewidywali analitycy e-petrol.pl prognozując przedział cenowy 3,12-3,20 zł/l.

Będzie tylko lepiej?

Ogólna perspektywa dla cen paliw w Polsce jest na razie dość optymistyczna. Od połowy marca ropa naftowa kosztuje ok. 75 dolarów za baryłkę. To przy spadającym kursie dolara (już 4,35) daje nadzieję na tańszy zakup surowca i paliw gotowych w Europie. Na efekty tych obniżek przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale na horyzoncie nie widać na razie powodów do odwrócenia trendu spadkowego.

Przeczytaj również