Druga połowa marca zapowiada się wyjątkowo dobrze dla kierowców w Polsce. Nie chodzi tylko o świetne prognozy pogody, ale i prognozy cen paliw. Stacje już szykują naprawdę duże obniżki na diesel, benzynę i LPG. Ile dokładnie? To obrazuje najnowszy raport analityków e-petrol.pl.
Dlaczego paliwo gwałtownie potanieje?
Ten tydzień jest prawdopodobnie ostatnim w tym miesiącu z tak wysokimi cenami paliw. Według środowego badania e-petrol.pl, w ciągu tygodnia potaniał jedynie olej napędowy. Obecnie za diesel płacimy średnio 7,07 zł/l, czyli o 2 gr na litrze mniej niż tydzień temu. Bez zmian utrzymały się ceny benzyn, zarówno 95-oktanowej (6,71 zł/l) oraz 98-oktanowej (7,39 zł/l). Nie drgnęła też średnia ogólnopolska cena autogazu, bo LPG nadal kosztuje zazwyczaj 3,19 zł/l.

O takich stawkach można jednak zapomnieć, bo stacje paliw w całej Polsce otrzymały narzędzie do mocnego cięcia cen. Ostry zjazd odnotowano zwłaszcza na oleju napędowym, który w hurcie jest już tańszy niż benzyna w pierwszej połowie marca. Bezołowiowa 95-tka w rafineriach także jest sporo tańsza, ale różnica cen między tymi paliwami będzie się wyraźnie zacierać. Ku zadowoleniu wszystkich Polaków tanieje też gaz i prąd, co z czasem powinniśmy odczuć na wielu płaszczyznach.
Ile będą kosztować diesel, benzyna i LPG?
Efekty obniżek w hurcie zobaczymy już w nadchodzącym tygodniu, ponieważ w dniach 20-26 marca może już być ciężko znaleźć diesel w cenie 7 zł/l lub większej. Zdaniem ekspertów e-petrol.pl średnia ogólnopolska cena oleju napędowego osiągnie poziom 6,87-7,01 zł/l. Rozumiejąc jak wylicza się ten wynik statystyczny, na pewno spotkamy stacje, które zaoferują ON kilka lub nawet kilkanaście groszy poniżej średniej.

Analitycy e-petrol.pl sugerują też, że już można szykować się na tańsze tankowanie benzyny 95-oktanowej. Za Pb95 powinniśmy w przyszłym tygodniu płacić średnio 6,62-6,73 zł/l. Potanieje też najdroższe z paliw podstawowych, czyli benzyna 98-oktanowa. Do stawek poniżej 7 zł/l wciąż jeszcze daleka droga, ale na pewno będzie taniej. Eksperci prognozują, że średnia cena Pb98 ulokuje się gdzieś w przedziale 7,26-7,37 zł/l.
W zasadzie co tydzień słyszymy o możliwości obniżek cen autogazu i prawdopodobnie w końcu coś w tym temacie wydarzy. Choć nie można wykluczyć dalszego utrzymania się cen na podobnym poziomie, to jednak lekka korekta w dół jest możliwa. Najnowsza prognoza e-petrol.pl wskazuje, że za LPG będziemy płacić średnio 3,12-3,20 zł/l.

Im dalej w las, tym lepiej?
Czy zapowiadane obniżki będą tylko krótkotrwałe? Sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna, ale obecne wskaźniki napawają optymizmem. W tym tygodniu doszło do załamania cen ropy z powodu widma kryzysu po serii upadków banków w USA. To może odbić się na popycie, dlatego trzeci dzień obserwujemy notowania ropy brent na poziomie 75 dolarów za baryłkę. Takich cen nie widziano na giełdach od grudnia 2021 r. Stabilna jest też w miarę złotówka, której kurs względem dolara wynosi ok. 4,42. Ten pułap utrzymuje się od 3 miesięcy, co może umiarkowanie cieszyć. Zwłaszcza po tym, co widzieliśmy jesienią, gdy za dolara trzeba było momentami płacić 5 zł.