Od 18 stycznia w Polsce można zatankować dużo tańsze paliwo! Oto prawdziwe ceny za diesel, benzynę i LPG, jakie powinny być na stacjach

Od 18 stycznia w Polsce można zatankować dużo tańsze paliwo! Oto prawdziwe ceny za diesel, benzynę i LPG, jakie powinny być na stacjach

Paliwo w Polsce tanieje

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce mają powody do zadowolenia, bowiem na stacjach paliw jest wyraźnie taniej. Potwierdza to najnowszy raport analityków e-petrol.pl, którzy wykazali ile naprawdę mniej pieniędzy można wydać na paliwo. Największe spadki objęły diesel i benzynę, ale optymistyczne wieści są też dla tankujących LPG.

Diesel i benzyna potaniały

Choć hurtowe ceny paliw zaczynają rosnąć, to kierowcy odczuwają jeszcze trend spadkowy rafineriach z pierwszej części stycznia. Najmocniej, bo 7 groszy na litrze potaniała benzyna 98-oktanowa. Za Pb98 płaci się już 7,32 zł/l, czyli tyle, ile wynosiły optymistyczne prognozy ekspertów.

Paliwa tańsze na święta
fot. freepik.com – nepix

Dużo mniejszy spadek (2-groszowy), ale także zauważalny odnotowano w przypadku benzyny 95-oktanowej. Średnia ogólnopolska cena za Pb95 osiągnęła pułap 6,54 zł/l. Zgodnie z oczekiwaniami analityków, wyraźny zjazd cenowy zanotował olej napędowy. Diesel potaniał o 5 gr na litrze i średnio płaci się za niego 7,63 zł/l.

Uspokajająca podwyżka LPG

Choć ceny autogazu zanotowały podwyżkę to wcale nie jest taka zła wiadomość dla tankujących LPG. To paliwo podrożało średnio jedynie o 1 gr na litrze, a to może zwiastować zahamowanie ostrych wzrostów. Te wywołało przywrócenie 23-procentowego VAT-u na paliwa silnikowe oraz „normalnych” stawek akcyzy czy opłaty paliwowej. W najgorszych scenariuszach obstawiano, że LPG może kosztować nawet 3,25 zł/l.

Paliwa nie kupimy już tak jak teraz
fot. freepik.com – irenemiller

Jednak perspektywy na dalsze spadki cen paliw na polskich stacjach są raczej nikłe. W tym tygodniu cały czas drożeje ropa naftowa, której notowania przekraczają już poziom 87 dolarów za baryłkę. Jeszcze tydzień temu surowiec kosztował ok. 79 USD/bbl i trend zwyżkowy raczej się nie zakończył. Szczęśliwie na względnie niskim poziomie (ok. 4,34) utrzymuje się kurs dolara do złotówki. Gdyby nasza waluta słabła, prognozy byłby dużo gorsze. Nie mniej wydaje się, że styczniowe minima cen paliw oglądamy właśnie w tym tygodniu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News