Od 18 czerwca duże zmiany dla kierowców na autostradzie A1. Już w te wakacje dojdzie do historycznej chwili

Od 18 czerwca duże zmiany dla kierowców na autostradzie A1. Już w te wakacje dojdzie do historycznej chwili

Od 18 czerwca duże zmiany na A1

Podaj dalej

Od piątku, 18 czerwca 2021 r. kierowcy będą mogli pojechać zupełnie nowym odcinkiem betonowej jezdni autostrady A1. Do użytku zostanie oddany nowy fragment, który przybliża nas do ostatecznego porzucenia infrastruktury starej drogi krajowej nr 1. Wykonawca zapowiedział termin końca słynnej gierkówki.

Kiedy koniec gierkówki?

Już jutro ok. 9:00 rano drogowcy przestawią ruch między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem na nowy 4,5-kilometrowy fragment jezdni. Ruch na A1 na wysokości miejscowości Parzniewice i Napoleonów będzie się odbywał nową, wschodnią nitką autostrady. Na razie kierowcy będą mieć do dyspozycji po jednym pasie w obu kierunkach. Będzie to pierwszy nowy odcinek autostrady A1 oddany do użytku po ostatniej zimie. Na kolejne nie będzie jednak trzeba długo czekać.

Koniec gierkówki, duże zmiany na A1
graf. Mirbud

Już 9 lipca 2021 r. ruch z gierkówki zostanie przełożony na następny 4-kilometrowy fragment w okolicach Kamieńska. Na 30 lipca wyznaczono datę oddania odcinka na samym południowym krańcu budowy fragmentu Piotrków Trybunalski – Kamieńsk. W końcu 15 sierpnia 2021 r. kierowcy pojadą 7-kilometrowym odcinkiem w okolicach Woli Krzysztoporskiej. Tym samym ruch ostatecznie zjedzie ze starego asfaltu na DK1. Pożegnalny przejazd gierkówką należy zatem zaplanować przed drugą połową sierpnia.

Najlepsze będzie w październiku

Wjazd na nową, betonową jezdnię powinien wyraźnie usprawnić płynność ruchu na placu budowy A1. Jednak prawdziwa rewolucja czeka nas od 1 października 2021 r. Wtedy zarówno w kierunku Łodzi, jak i Katowic ruch będzie odbywał się dwoma pasami (2+2). Dzięki temu kierowcy samochodów osobowych nie będą musieli na długo tkwić za wolniejszymi ciężarówkami. Oczywiście nie oznacza to możliwości swobodnej jazdy z autostradową prędkością. Na razie w użytku wciąż będzie tam odcinkowy pomiar prędkości, pilnujący ograniczenia do 70 km/godz. Całkowite ukończenie autostrady A1 planuje się na przełomie 2022 i 2023 r.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News