Od 17 kwietnia kupowanie paliwa na stacji w Polsce będzie wyglądać inaczej. Chcąc zatankować diesel, benzynę lub LPG możemy się zdziwić

Od 17 kwietnia kupowanie paliwa na stacji w Polsce będzie wyglądać inaczej. Chcąc zatankować diesel, benzynę lub LPG możemy się zdziwić

Paliwo będzie tanieć

Podaj dalej

W drugiej połowie kwietnia na stacjach paliw w Polsce dojdzie do istotnych zmian w procesie kupowania paliwa. Kierowcy, którzy podjadą zatankować diesel, benzynę lub LPG mogą być lekko zaskoczeni. Wszystko będzie wyglądać nieco inaczej niż w tym tygodniu.

Ostatni czas był dość stabilny, jeśli chodzi o sytuację na stacjach paliw w Polsce. Ceny praktycznie się nie zmienił względem ubiegłotygodniowych. Dokładnie tyle samo co przed tygodniem płaci się za LPG, czyli średnio 3,09 zł/l. Stawki za diesel spadły symbolicznie, bo o grosz na litrze do średniego poziomu 6,73 zł/l. W górę, ale też o 1-2 gr/l powędrowały ceny benzyn Pb95 (6,77 zł/l) i Pb98 (7,37 zł/l). Z tymi stawkami pożegnamy się raczej już w ten weekend.

Diesel, benzyna, LPG najtaniej
fot. freepik.com – Olga Dobrovolska

Ile będą kosztować paliwa w drugiej połowie kwietnia?

Od 17 kwietnia w całym kraju zacznie się proces korekty cennika. Kierowcy, którzy przywykli do obwiązujących cen nieźle się zdziwią, bo zmiana stawek obejmie każde z paliw podstawowych. Po ostatnim trendzie zwyżkowym w hurcie przesądzona wydaje się podwyżka benzyny. Według najnowszej prognozy e-petrol.pl, cena Pb95 ulokuje się w przedziale 6,76-6,87 zł/l. Z kolei za Pb98 przyjdzie płacić ok. 7,36-7,47 zł/l.

Sytuacja z olejem napędowym jest bardziej złożona, bo o ile w ostatnim czasie to paliwo drożało w hurcie, to od tygodnia jest znów coraz tańsze. W efekcie, jeśli pojawią się podwyżki diesla, to raczej niewielkie. Eksperci e-petrol.pl nie wykluczają też, że średnia cena ON może nawet spaść. Prognozowany przedział na nadchodzący tydzień to obecnie 6,69-6,81 zł/l. Wydaje się, że można skłaniać się nawet ku bardziej optymistycznemu wariantowi.

benzyna diesel ceny paliw paliwo średnie wynagrodzenie średnia krajowa unia europejska polska
fot. freepik.com

Miłą zmianę zobaczą zapewne kierowcy tankujący autogaz, bo to, że będzie taniej jest chyba przesądzone. W ocenie e-petrol.pl LPG raczej potanieje, a oczekiwany zakres średniej ceny tego paliwa to 3,03-3,10 zł/l. Dzięki temu powiększy się liczba stacji, które oferują wręcz dyskontową cenę autogazu, bo poniżej 3 zł/l. Do tej granicy mogą zbliżyć się nawet średnie ceny w najtańszych regionach. W przypadku LPG są to ostatnio woj. śląskie i świętokrzyskie.

OPEC+ w ogniu krytyki

Długoterminowo ciężko przewidzieć jak będą kształtowały się ceny paliw. Na pewno dobrym czynnikiem jest umacniająca się złotówka względem dolara, bo kurs naszej waluty wynosi już ok. 4,20 zł. Jednak w ostatnim czasie podrożała ropa naftowa, po tym jak OPEC+ zapowiedział ograniczenie wydobycia, mimo rosnącego popytu. Notowania surowca zaczynają nieco spadać (obecnie jest to poziom ok. 86 dolarów za baryłkę), ponieważ IEA (Międzynarodowa Agencja Energetyczna) skrytykowała OPEC+. Zdaniem organizacji cięcia wydobycia uderzą w konsumentów i przeszkodzą w ożywieniu gospodarek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News