Od 16 stycznia już nie będzie można za tyle kupić paliwa na stacji. Oto ile naprawdę kierowcy będą musieli wydać na diesel, benzynę i LPG

W przyszłym tygodniu dojdzie do kolejnej zmiany cen paliw na stacjach w całej Polsce. Kierowcy mogą już pożegnać się z obecnie obowiązującymi stawkami. Od 16 stycznia w większości przypadków będą nieaktualne, a na diesel, benzynę i LPG trzeba będzie wydać inne pieniądze. Już wiemy ile naprawdę to może kosztować Polaków.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
Podaj dalej

Autogaz podrożał i będzie jeszcze droższy

Obecne ceny paliw martwią w szczególności użytkowników samochodów z instalacjami gazowymi. Od początku roku LPG podrożało o 22 gr na litrze i kosztuje już 3,13 zł/l. W przypadku autogazu widać wyraźnie jak mocno oddziałuje powrót 23-procentowego VAT- czy wyższej akcyzy. Przed dużymi podwyżkami na razie uchronili się kierowcy tankujący diesel i benzynę, dzięki obniżce hurtowych cen przez PKN Orlen. Za olej napędowy płacimy średnio 7,68 zł/l, a za benzynę 95-oktanową 6,56 zł/l. To nawet o grosz na litrze mniej niż tydzień temu.

Paliwo poniżej średniej
fot. freepik.com – Mstandard

Jednak takie ceny w kolejnym tygodniu będą należały do rzadkości. Według nowej prognozy analityków e-petrol.pl, tylko w skrajnie optymistycznym wariancie ceny LPG pozostaną na tym samym poziomie. Niestety, autogaz raczej na pewno podrożeje, a jego cena ulokuje się w przedziale 3,13-3,25 zł/l. W tym przypadku nasz narodowy koncern niewiele może zrobić, a oprócz podatków ceny napędzają rosnące koszty zakupu i dystrybucji.

Które paliwo będzie tańsze?

Na szczęście będą też prawdopodobnie obniżki, bo ostatnio w hurtowym cenniku obserwowaliśmy tendencję spadkową. Co prawda tuż przed weekendem w rafineriach zrobiło się ciut drożej, ale sporo stacji powinno załapać się jeszcze na tańsze dostawy. Z tego względu e-petrol.pl przewiduje, że benzyna 95-oktanowa powinna kosztować ok. 6,49-6,62 zł/l. Natomiast 98-oktanowa odmiana tego paliwa zapewne będzie wyceniona w detalu na 7,30-7,45 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Tańszy powinien być także diesel, a tutaj obniżki są niemal przesądzone. Prognoza e-petrol.pl zakłada, że olej napędowy powinien kosztować średnio 7,59-7,72 zł/l. To oznacza, że w najbardziej optymistycznym wariancie obniżki sięgną prawie 10 gr na litrze. Na razie jednak nastroje może hamować nieco drożejąca ropa naftowa. Dziś ropa Brent wyceniana jest na ok. 84 dolary za baryłkę, czyli prawie 5 USD więcej niż kilka dni temu. Na szczęście wciąż w miarę niski jest kurs dolara względem złotówki (ok. 4,33).

Przeczytaj również