Od 15 lutego już tylko tak można płacić za paliwo na stacjach. Oto jak kierowcy w Polsce kupują teraz diesel, benzynę lub LPG

Połowa tego miesiąca to znaczące zmiany dla kierowców w całej Polsce. Mamy już oficjalne potwierdzenie, że od 15 lutego zmieniły się płatności na stacjach paliw. Kierowcy chcący zakupić diesel, benzynę lub LPG zrobią to nieco inaczej niż dotychczas. Ze zmian najbardziej powinni być zadowoleni tankujący olej napędowy.

Paliwo tanieje i drożeje
Podaj dalej

To paliwo potaniało

Jeśli zauważycie stację, która oferuje paliwo dokładnie w tej samej cenie, co w zeszłym tygodniu, to znak, że coś jest nie tak. Najnowszy raport analityków e-petrol.pl wskazuje, że ceny najpopularniejszych paliw poszły w dół. Najbardziej wyraźną zmianę zobaczymy w przypadku oleju napędowego, bo diesel potaniał o 9 gr na litrze. Teraz przeważnie za ON płaci się średnio 7,45 zł/l, czyli tyle, ile zakładali analitycy w optymistycznym scenariuszu (7,44-7,56 zł/l).

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

W przypadku benzyny 95-oktanowej o znalezienie różnicy będzie ciężej, ale tutaj obniżka też stała się faktem. Według analizy e-petrol.pl, za Pb95 płacimy o symbolicznego grosza mniej na litrze niż tydzień temu. Teraz litr bezołowiowej 95-tki to wydatek średnio 6,67 zł. To zgadza się z prognozami (6,60-6,71 zł/l), choć to nie jest już realizacja optymistycznego scenariusza.

Są też gorsze wieści

Natomiast 98-oktanowa odmiana tego paliwa kosztuje dokładnie tyle samo, co w minioną środę. Wówczas e-petrol.pl także wskazywał na średnią stawkę 7,39 zł/l. Eksperci spodziewali się jednak spadków prognozując przedział 7,27-7,40 zł/l. Spełnił się zatem bardziej pesymistyczny wariant prognozy, ale na szczęście to i tak mniej popularny rodzaj benzyny na stacjach.

Paliwo będzie drożeć
fot. freepik.com – dusanpetkovic

Z kolei jedyną podwyżkę e-petrol.pl odnotował w przypadku autogazu. LPG podrożało bowiem o 1 gr na litrze, czyli kosztuje już średnio 3,24 zł/l. W przypadku tego paliwa analitycy liczyli bardziej na symboliczną obniżkę (3,17-3,25 zł/l), ale stało się zupełnie odwrotnie. Niemniej to wciąż najtańsze paliwo na stacjach, choć od początku roku wyraźnie podrożało po przywróceniu niemal pełnego opodatkowania.

Jak będą kształtować się ceny?

Krótkoterminowa rynek spodziewa się raczej stabilizacji cen paliw. W hurcie diesel i benzyna utrzymują się od pewnego czasu na stałym poziomie. Stabilizację widać też na rynkach międzynarodowych, gdzie ceny ropy balansują głównie wokół pułapu 85 dolarów za baryłkę. Długoterminowo niekorzystnie wygląda jedynie słabnąca złotówka względem dolara, której kurs to ok. 4,45.

Przeczytaj również