Ostatnie wydarzenia na rynku krajowym i międzynarodowym wymuszają na stacjach paliw w Polsce wprowadzenia dużych zmian. Od 13 marca Polacy już nie kupią paliwa tak jak do tej pory. Sprzedaż diesla, benzyny i LPG odbędzie się nieco inaczej. Czy to zmiana na lepsze lub gorsze? Tu sporo zależy od paliwa, jak i samej stacji.
Mijający tydzień był specyficzny dla kierowców w Polsce. Z pewnością umiarkowanie zadowoleni byli tankujący diesla, bo to paliwo potaniało mocno już kolejny tydzień z rzędu. Obecnie za olej napędowy płaci się średnio 7,09 zł/l i przybywa stacji, które oferują to paliwo poniżej 7 zł/l. Podwyżkę, ale na szczęście śladową (+2 gr) odczuli tankujący benzynę 95-oktanową. Pb95 sprzedawana jest średnio po 6,71 zł/l. Na niezmienionym poziomie utrzymały się ceny benzyny 98-oktanowej (7,39 zł/l) i LPG (3,19 zł/l).

Tłuste obniżki diesla dopiero wjadą
W kolejnym tygodniu Polacy już nie kupią paliwa raczej w tych cenach. Nadchodzą zmiany zwłaszcza w kontekście oleju napędowego. Dziś w rafineriach doszło do skokowej obniżki cen hurtowych diesla. To zapewne mocno ośmieli operatorów stacji do oferowania tego paliwa poniżej 7 zł/l. Oczywiście nie dojdzie do tego na wszystkich stacjach, dlatego zdaniem e-petrol.pl średnia cena ulokuje się w przedziale 7,04-7,16 zł/l. Wszystko wskazuje jednak na to, że spełni się raczej ten optymistyczny scenariusz.
Niestety na podobne przeceny nie mogą liczyć kierowcy tankujący benzyny. Tutaj najbardziej prawdopodobne są tylko minimalne korekty w górę lub w dół. Eksperci e-petrol.pl przewidują bowiem, że benzyna 95-oktanowa będzie kosztować średnio 6,66-6,77 zł/l. Z kolei średnia stawka za benzynę 98-oktanową wyniesie między 7,34 a 7,47 zł/l. W kontekście tego paliwa na razie nie widać możliwości gwałtownej zmiany ceny. Z pewnością coraz mocniej będzie się zacierać różnica między ceną benzyny i diesla.

Czy gaz w końcu potanieje?
Z kolei obniżek oczekuje się w przypadku autogazu. Do tych oczekiwań należy jednak podejść ostrożnie, bo podobnie było przed tygodniem. Jak wiemy, średnia cena LPG zmieniła się, ale być może stanie się to w nadchodzącym tygodniu. Analitycy e-petrol.pl podejrzewają, że stawki za LPG ulokują się gdzieś w przedziale 3,12-3,20 zł/l. To optymistyczne wieści na połowę marca dla tankujących autogaz.
Kierowcy mogą być względnymi optymistami, co do długoterminowej prognozy. W drugiej połowie tego tygodnia wyraźnie tanieje ropa naftowa. Notowania ropy brent zbliżają się w okolice 80-81 dolarów za baryłkę. Delikatnie umocnił się też złoty względem dolara (4,42), co wywołuje jeszcze większy optymizm.