Od 13 lutego już nie będzie można tak zapłacić za paliwo na stacji. Oto jak w Polsce będą sprzedawane diesel, benzyna i LPG

Od 13 lutego już nie będzie można tak zapłacić za paliwo na stacji. Oto jak w Polsce będą sprzedawane diesel, benzyna i LPG

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

W połowie lutego kierowcy w Polsce muszą przygotować się na duże nowości na stacjach paliw. Za diesel, benzynę i LPG nie zapłacimy już tak jak dotychczas. Choć nie ma mowy o powrocie do cen sprzed inwazji Rosji na Ukrainę, to nowe płatności na stacjach powinni przypaść do gustu Polakom.

W ciągu tygodnia ceny paliw w Polsce nie uległy większym zmianom oprócz oleju napędowego. Według raportu e-petrol.pl, diesel potaniał o 11 groszy na litrze do poziomu 7,54 zł/l. Odrobinę, bo o 2 grosze na litrze mniej zaczęliśmy płacić za autogaz. Średnia ogólnopolska cena LPG ukształtowała się na poziomie 3,23 zł/l. Kompletnie żadnej zmiany nie odnotowano w przypadku benzyn. Za Pb95 wciąż płacimy średnio 6,68 zł/l, a za Pb98 7,39 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa
fot. freepik.com – Rawf8.com

Ile będzie kosztować paliwo?

Jednak już po weekendzie nie będzie już można płacić takich pieniędzy za paliwo. Przynajmniej na większości stacji, ponieważ w dniach 13-19 lutego diesel, benzyna i LPG będą sprzedawane inaczej. Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że powinno być taniej. Takie przynajmniej są najnowsze prognozy analityków e-petrol.pl, którzy spodziewają spadku cen detalicznych na stacjach. Oczywiście, nie wszystkie paliwa potanieją w równym stopniu. W przypadku niektórych zmiana będzie wręcz śladowa.

W dalszym ciągu oczekuje się obniżek cen oleju napędowego. Eksperci e-petrol.pl zakładają, że diesel powinien kosztować 7,44-7,56 zł/l. Wyraźny spadek powinniśmy zobaczyć też w przypadku benzyny 95-oktanowej, za którą mamy płacić 6,60-6,71 zł/l. Cięcia obejmą też ceny benzyny 98-oktanowej, której średnia stawka ukształtuje się na poziomie 7,27-7,40 zł/l. Bardzo prawdopodobny jest też dalszy spadek cen autogazu, bo LPG ma kosztować 3,17-3,25 zł/l.

Paliwo już tańsze nie będzie
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

W rafineriach coraz taniej, ale ropa drożeje

Obniżki będą efektem spadku cen hurtowych, które obserwujemy od początku lutego. Większość stacji powinna być zaopatrywana w już tańsze dostawy diesla i benzyny. W rafineriach widać już stabilny poziom niższych cen, mimo że od 5 lutego obowiązuje unijny zakaz na import paliw z Rosji. Polska, ale i cała Europa dosyć dobrze się na to przygotowały, czego efektem są właśnie spadki cen. Co prawda ropa naftowa nieco zdrożała i nie może spaść poniżej progu 85 dolarów za baryłkę, ale krótkoterminowo nie ma to obecnie znaczenia. Niestety słabnie kurs złotego względem dolara, który wynosi już 4,44.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News