Od 11 maja ten nowy dodatek zacznie powiększać stan konta Polaków. Dlaczego niektórzy zyskają jeszcze więcej pieniędzy?

Od 11 maja ten nowy dodatek zacznie powiększać stan konta Polaków. Dlaczego niektórzy zyskają jeszcze więcej pieniędzy?

podatek samochód przebieg kilometry diesel benzyna

Podaj dalej

To już pewne. Polaków czekają nieco lepsze czasy po tym jak minęło apogeum inflacji, a w konsekwencje drożyzny w naszym kraju. Stan konta obywateli będzie się teraz powiększał, ponieważ właśnie potwierdzono nowy dodatek, który pomoże milionom rodzin. Niektórzy zyskają jeszcze więcej pieniędzy i już wiemy od czego będzie to uzależnione.

Na czym polega nowy dodatek?

W ostatnich miesiącach wiele rodzin ledwo wiązało koniec z końcem. Wysokie koszty ogrzewania, droga żywność oraz paliwo szybko pustoszyły portfele Polaków. Teraz okazuje się, że powodów do wydatków będzie trochę mniej. Według najświeższego raportu e-petrol.pl, znów mocno spadły ceny paliw. Tym samym do naszych portfeli trafi nowy dodatek z zaoszczędzonych pieniędzy na paliwo, ale nie tylko. Tańsze paliwo to szansa także na spadek inflacji i cen w sklepach.

paliwo do 31 marca z dodatkiem
fot. freepik.com – TriangleProd

Największy dodatek zgromadzą w teorii ci, którzy tankują diesel. Olej napędowy tanieje w bardzo szybkim tempie. Nie dość, że jest tańszy od benzyny to zbliża się do złamania bariery 6 zł/l. Z najnowszego badania e-petrol.pl wynika, że na dzień 11 maja br. diesel kosztuje już średnio 6,21 zł/l, czyli o 15 gr mniej niż tydzień temu. Jednak w przypadku zamieszkiwania na Podlasiu można ten dodatek oszczędnościowy zwiększyć. Tam bowiem średnia cena oleju napędowego to tylko 6,16 zł/l. To 5 groszy poniżej średniej i 14 groszy od średniej stawki w woj. zachodniopomorskim (6,31 zł/l).

Tanieje wszystko

Z kolei benzyna 95-oktanowa potaniała w tydzień o 10 groszy na litrze. To daje średnią cenę na poziomie 6,54 zł/l, ale oczywiście są miejsca w Polsce gdzie to paliwo zatankujemy taniej. Tak jak w przypadku diesla, najtaniej Pb95 zatankuje się na Podlasiu, ale też w woj. opolskim. W tych regionach popularna 95-tka kosztuje średnio tylko 6,48 zł/l. To 6 groszy poniżej średniej i 11 groszy na litrze taniej od cen w woj. dolnośląskim (6,59 zł/l).

benzyna diesel ceny paliw paliwo lpg autogaz olej napędowy
fot. freepik.com – matteoguedia

Najmniejsze obniżek, bo tylko o 2 grosze na litrze odnotowano w przypadku autogazu. Aktualna średnia cena LPG w Polsce spadła do poziomu 3,02 zł/l i już tylko kwestią czasu wydaje się zejście poniżej progu 3 zł/l. Zresztą na wielu stacjach jest to już możliwe. Co ciekawe, w woj. świętokrzyskim średnie ceny LPG są już na poziomie 2,89 zł/l. To 13 groszy poniżej średniej i aż 27 groszy mniej od cen na Dolnym Śląsku (3,16 zł/l).

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News