Od 1 października duże zmiany dla kierowców aut z tymi silnikami Diesla. Będą dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr!

Od 1 października duże zmiany dla kierowców aut z tymi silnikami Diesla. Będą dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr!

wyprzedzanie tiry ciężarówki zakaz

Podaj dalej

Posiadanie samochodu z silnikiem Diesla do niedawna wiązało się z szeregiem udogodnień. Jednak w tej dekadzie posiadanie jednostki wysokoprężnej będzie wiązać się z coraz większymi opłatami. Od 1 października w życie wchodzą przepisy, które obciążą finansowo kierowców pewnego rodzaju diesli, dotychczas zwolnionych z drogowego myta.

Kolejny podatek na Diesla

Niewiele osób wie, ale jeszcze do niedawna kierowcy zawodowi mieli bardzo ciekawe obejście na opłatę za korzystanie z niemieckich autostrad. Wystarczyło, że ciężarówka z silnikiem Diesla miała instalację gazową LNG lub CNG. Dla przewoźników działających na niemieckich trasach to duży cios, bowiem wielu z nich zainwestowało niemałe pieniądze w przeróbkę na gazodiesla.

Scania LNG
fot. Scania

Teraz ustawodawca uznał, że trzeba zawęzić grupę pojazdów zwolnionych z autostradowego myta. Od 1 października 2021 r. ciężarówki z silnikami Diesla nie będą płacić, jeżeli instalacja gazowa jest fabryczna. Takie rozwiązania oferują m.in. Iveco, Scania czy Volvo, ale jak wiadomo wiele firm decydowało się na zakup Diesla bez gazu. Małym pocieszeniem może być jednak fakt, że całkowita stawka za kilometr może ulec delikatnemu zmniejszeniu.

Czy to schyłek gazodiesla?

W tej sytuacji firmy przewozowe raczej nie będą już zainteresowane instalacjami na gaz ziemny sprężony (LNG) lub skroplony (CNG). Wydaje się to o tyle niekorzystne, że miejsc do tankowania gazu ziemnego jest w Europie dość niewiele. Tutaj pojawia się jednak szansa dla rozkwitu instlacji LPG dla ciężarowych silników Diesla. Stacji tankowania autogazu (skroplony, płynny gaz ropopochodny) jest na Starym Kontynencie zdecydowanie więcej. Choć taki gazodiesel spala jednocześnie i olej napędowy i LPG, to koszty przejazdu i tak są mniejsze. Wpływa to także na niższą emisję spalin, od której uzależnionych jest coraz więcej opłat drogowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News