Od 1 marca już tylko tak można kupować paliwo na stacjach w całej Polsce! Oto jak wygląda tankowanie po nowemu

Od 1 marca już tylko tak można kupować paliwo na stacjach w całej Polsce! Oto jak wygląda tankowanie po nowemu

Paliwo od marca tanieje

Podaj dalej

Początek kolejnego miesiąca 2023 r. przynosi kolejne zmiany dla kierowców. Od 1 marca kupowania paliwa na stacjach w całej Polsce wygląda inaczej. Tankowanie „po nowemu” z pewnością nie zadowoli wszystkich, ale z pewnością sporo osób uzna je za przyjemne ułatwienie. Szczegóły ujawnił najnowszy raport analityków portalu e-petrol.pl.

Kto ostatnio tankował samochód w ubiegłym tygodniu, ten najmocniej dostrzeże zmiany na stacjach paliw w Polsce. Przez większość lutego ceny hurtowe systematycznie spadały i dopiero teraz zaczynają lekko odbijać. Jednak właśnie teraz kierowcy będą zbierać owoce tańszych zakupów w rafineriach przez operatorów stacji paliw. Coraz lepsze warunki w wielu przypadkach pozwoliły na obniżenie cen detalicznych.

Benzyna 50 gr na litrze
fot. freepik.com – irenemiller

Diesel ostro w dół, a benzyna ostrożnie

W efekcie nie zatankujemy już oleju napędowego w cenie z ubiegłego tygodnia, czyli średniej 7,28 zł/l. Diesel potaniał w ciągu tygodnia o 14 groszy na litrze i kosztuje już w Polsce zazwyczaj 7,14 zł/l. To kolejny tydzień z dużą przeceną tego paliwa, której nie spodziewali się analitycy. Piątkowa prognoza e-petrol.pl zakładała raczej stabilizację ceny ON w przedziale 7,23-7,34 zł/l.

Równie imponujących obniżek nie ma niestety na benzynie, ale i tutaj ceny poszły w dół. Jeszcze tydzień temu za benzynę 95-oktanową płaciło się średnio 6,72 zł/l. Jednak w tym tygodniu stawki są niższe o 3 gr na litrze, czyli średnia ogólnopolska to już 6,69 zł/l. To wczytuje się w optymistyczny wariant prognozy sprzed weekendu, która sugerowała pułap 6,65-6,76 zł/l.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

O symbolicznego grosza na litrze potaniała benzyna 98-oktanowa, która kosztuje już 7,39 zł/l. To z kolei pesymistyczny wariant przedweekendowych prognoz dla tego paliwa. Jeszcze w piątek spodziewano się większego spadku dla tego mniej popularnego typu benzyny. Zakładano bowiem, że cena ulokuje się gdzieś pomiędzy 7,30 a 7,42 zł/l.

Niespodzianka w cenach LPG

Rewelacyjne wiadomości otrzymali za to kierowcy tankujący autogaz. Prognoza e-petrol.pl zakładała, że LPG będzie kosztować w tym tygodniu prawie tyle samo co w zeszłym (3,25 zł/l). Domyślano się, że wahania mogą wynieść co najwyżej 3 gr w jedną lub drugą stronę. Jednak autogaz potaniał w tydzień aż o 6 gr na litrze i płaci się za niego średnio 3,19 zł/l. Oczywiście paliwa w Polsce pozostają drogie, ale każda obniżka to powód do satysfakcji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News