Od 1 lutego w Polsce już tylko tak płaci się za paliwo na stacji. Oto jak naprawdę kierowcy muszą kupować diesel, benzynę lub LPG

Od 1 lutego w Polsce już tylko tak płaci się za paliwo na stacji. Oto jak naprawdę kierowcy muszą kupować diesel, benzynę lub LPG

benzyna diesel ceny paliw paliwo średnie wynagrodzenie średnia krajowa unia europejska polska

Podaj dalej

Już od początku lutego na stacjach paliw w całej Polsce zaszły duże zmiany. Od dziś kierowcy już oficjalnie muszą inaczej płacić za diesel, benzynę lub LPG. Z pewnością nie jest to dobra wiadomość dla zmotoryzowanych, ale z drugiej strony pojawiło się małe światełko w tunelu.

O tym, że do zmian dojdzie, ostrzegali już przed weekendem analitycy rynku paliw e-petrol.pl. Od 1 lutego kierowcy muszą płacić inaczej za paliwo, a konkretnie inną cenę. Niestety jest drożej i najbardziej widać to w stawkach benzyny 95-oktanowej.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – natalia.g

Ile za diesel, benzynę i LPG?

Z raportu e-petrol.pl wynika, że w ciągu tygodnia Pb95 podrożała o 9 gr na litrze, czyli kosztuje już średnio 6,68 zł/l. Tak też przewidywali wspomniani eksperci, którzy sugerowali zakres cen 6,60-6,74 zł/l. O 5 gr na litrze podrożała za to benzyna 98-oktanowa, za którą płaci się średnio 7,39 zł/l. Tu także prognoza była trafna, bo zakładała przedział 7,31-7,44 zł/l.

5-groszową podwyżkę odnotowano także w cenach autogazu, który po przywróceniu pełnego opodatkowania mocno drożeje. Teraz średnia cena LPG osiągnęła poziom 3,25 zł/l, czyli więcej niż zakładali analitycy. Prognoza e-petrol.pl zakładała, że w najmniej optymistycznym scenariuszu autogaz osiągnie cenę 3,24 zł/l.

benzyna diesel paliwo pis rząd dopłata tarcza ceny
fot. freepik.com

Optymistyczny wariant spełni się za to w przypadku oleju napędowego. Dla tego paliwa prognozowano podwyżkę do poziomu 7,64-7,79 zł/l. Na szczęście dla kierowców ceny za diesel podniosły się nieznacznie, bo o 3 gr za litr. To oznacza, że teraz średnia ogólnopolska stawka za olej napędowy wynosi 7,65 zł/l. Co więcej, są perspektywy na to, aby trend zwyżkowy się odwrócił.

Paliwo może być tańsze, zwłaszcza diesel

Okazuje się, że od około tygodnia ceny paliw w hurcie tanieją. O ile w przypadku benzyny zmiany nie są zbyt duże, to diesel w rafineriach jest wyraźnie tańszy. Stawki zbliżyły się do tych z początku roku, gdy doszło do ostrego cięcia cen hurtowych Orlenu. Są szanse, że w ciągu dwóch tygodni przełoży się to na ceny detaliczne na stacjach.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – dotshock

Kierowców (jeszcze) nie powinien martwić także unijny zakaz na import paliw gotowych z Rosji. Ten wchodzi w życie 5 grudnia i ma negatywnie wpłynąć na stawki oleju napędowego. Na szczęście nie stanie się to od razu, bo obecne ceny będą opierać się na wcześniejszych dostawach. Embargo może dotknąc kierowców raczej na wiosnę.

Warto dodać, że ceny ropy ustabilizowały się w okolicach 85 dolarów za baryłkę po serii wzrostów. Na notowania surowca niebawem wpłyną komunikaty odnośnie raportów światowych gospodarek oraz decyzji ze spotkania OPEC+.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News