Nowy program dopłat na zakup samochodu w Polsce! W końcu kierowcy dostaną szeroki wybór SUV-ów oraz innych atrakcyjnych modeli

Nowy program dopłat na zakup samochodu w Polsce! W końcu kierowcy dostaną szeroki wybór SUV-ów oraz innych atrakcyjnych modeli

Nowy program dopłat na samochód

Podaj dalej

Rosną szanse na to, aby Polacy mieli jeszcze większy wybór samochodów, na które można wziąć dofinansowanie od rządu. Wczoraj odbyło się spotkanie walczących o to środowisk z przedstawicielami władz i instytucji finansowych. Jeśli rozmowy się powiodą, to na sporą część atrakcyjnych aut będzie można dostać dotację prawie 30 tys. zł.

Negocjacje z rządem i państwowymi instytucjami finansowymi zabiegały organizacje zrzeszające firmy leasingowe, wynajmu długoterminowego oraz z branży e-mobilności. To właśnie tym firmom najbardziej zależy na tym, aby na nowo uruchomić program dopłat do samochodów elektrycznych. W nowej wersji programu „Mój elektryk” miałby zostać podniesiony limit ceny, na jaką przysługuje dofinansowanie.

Ford Mustang Mach-E
Ford Mustang Mach-E – fot. Ford / Dominik Kalamus

Dlaczego potrzebny jest nowy program „Mój elektryk”?

Obecnym progiem jest cena 225 tys. zł dla samochodów osobowych (do przewozu 8 osób) o zerowej emisji. Jednak jak zaznaczają wspomniane środowiska, ten limit nie przystaje do realiów. Wiele atrakcyjnych aut elektrycznych w ostatnim czasie podrożało i nie spełniają warunków dopłat. Klienci pragnący nabyć popularne SUV-y jak Tesla Model Y czy Ford Mustang Mach-E mogą na razie zapomnieć o dodatku. Chętni na dotację mają coraz mniejszy wybór aut, które często nie spełniają oczekiwań w obliczu i tak wysokiej ceny.

Jeśli sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce ma przyspieszyć, to trzeba zrobić ukłon w stronę firm leasingowych oraz wynajmu długoterminowego. To bowiem firmy napędzają polski rynek samochodowy, a leasing lub wynajem staje się coraz bardziej popularny. Jednak, jeśli w programie dopłat pozostaną tylko najtańsze elektryki z małymi zasięgami i bez wielu nowinek technologicznych, to wcale może to nie być impuls do przejścia na zeroemisyjne auta.

Tesla Model Y
Tesla Model Y – fot. Tesla

Walka o podniesienie progu, nie dopłaty

Na razie nie jest jasne, o ile miałby zostać podniesiony limit ceny samochodu w nowym programie „Mój elektryk”. Rząd powinien być skłonny do dogadania się w tej sprawie, zwłaszcza że rozmowy nie dotyczą podobno podniesienia kwoty dopłaty. Ta wynosi obecnie nawet 27 tys. zł (deklaracja rocznego przebiegu 15 tys. km/Karta Dużej Rodziny). Jednak standardowe dofinansowanie (bez deklaracji) to 18,75 tys. zł. Co ważne, z dofinansowania można skorzystać także przy zakupie w leasing lub wynajmując długoterminowo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News