Nowa opłata jest już pobierana Polakom z kont bankowych! Trzeba uważać na jedną pułapkę, aby nie zabrano więcej pieniędzy

Polakom nie jest łatwo wiązać koniec z końcem w dobie wysokiej inflacji. Niestety nasze portfele będą musiały znieść jeszcze więcej. Wpływ na to ma m.in. nowa opłata, którą wielu obywateli chcąc nie chcąc musi opłacić. W jej przypadku warto uważać na jedną pułapkę, bo może się okazać, że z konta zniknie nam więcej pieniędzy niż zakładaliśmy.

Nowa opłata. Jest pułapka!
Podaj dalej

Wielu Polaków jest już nieźle spłukanych po droższych niż w poprzednich latach wakacjach. Teraz do wciąż drogiej żywności dochodzi kolejny cios finansowy. Znowu rosną ceny paliw, co może doprowadzić do podwyżek w różnych sektorach gospodarki. Nowa opłata za diesel, benzynę lub LPG jest już pobierana z kont bankowych Polaków przy płatności kartą. Co ważne, istnieje jedna pułapka, przez którą możemy zapłacić więcej. Jednocześnie znamy furtkę do tego, aby było taniej niż wskazują najnowsze dane.

Promocja na paliwo co tydzień
fot. freepik.com – irenemiller

Pułapka czeka na Mazowszu

Z badania e-petrol.pl wynika, że średnia cena oleju napędowego wzrosła aż o 4 grosze na litrze. To oznacza, że diesel kosztuje zazwyczaj 6,49 zł/l. Jednak przy planowaniu podróży po Polsce należy uważać na pułapkę. Lepiej zatankować tak, aby nie stawać na stacjach w woj. mazowieckim. Tam średnia stawka za ON skoczyła już do poziomu 6,55 zł/l, czyli 6 gr powyżej średniej. Z drugiej strony najbardziej opłaca się tankować diesel w woj. śląskim. Tam na pylonach powszechną stawką jest 6,44 zł/l, czyli 5 gr poniżej średniej.

W ciągu tygodnia zauważalnie w górę, bo o 3 grosze na litrze poszły też ceny benzyny 95-oktanowej. Teraz średnia stawka za Pb95 to już 6,68 zł/l. W przypadku tego paliwa także lepiej unikać woj. mazowieckiego, bo tam nowa opłata to zazwyczaj 6,73 zł/l. To o 5 groszy więcej niż średnia ogólnopolska. Przy płatności kartą najmniej z konta zabiorą (podobnie jak w przypadku diesla) nam stacje w woj. śląskim. Tam benzyna 95-tka wciąż kosztuje tylko 6,61 zł/l, czyli aż 7 gr poniżej średniej.

Diesel, benzyna, LPG drożej
fot. freepik.com – Rawf8.com

Nowa opłata straszy w Zachodniopomorskiem

Wielotygodniowy trend obniżkowy autogazu w Polsce niestety już dobiegł końca. W ostatnim tygodniu ceny wzrosły o 2 grosze na litrze do pułapu 2,76 zł/l. Tankując LPG należy uważać na stacje w woj. zachodniopomorskim. Dlaczego? Tam zazwyczaj to paliwo kosztuje 2,90 zł/l, czyli 14 groszy powyżej średniej. Nowa opłata za LPG najbardziej do zniesienia jest za to w woj. świętokrzyskim. Tam pobiera się bowiem tylko 2,65 zł/l autogazu, czyli 11 gr poniżej średniej.

Źródło: e-petrol.pl

Przeczytaj również