Nie możesz doczyścić tapicerki w samochodzie? Technologia skutecznego czyszczenia suchym lodem zyskała kolejną innowację

Nie możesz doczyścić tapicerki w samochodzie? Technologia skutecznego czyszczenia suchym lodem zyskała kolejną innowację

Czyszczenie rajdówki suchym lodem

Podaj dalej

Restaurując klasyczny samochód łatwo o nieodwracalne uszkodzenie trudno dostępnych elementów. Dlatego też warto dobrać odpowiednią technologię.

Czyszczenie delikatnych i narażonych na uszkodzenia powierzchni to wyzwanie, które przeraża wiele osób. Jedną ze skuteczniejszych metod jest czyszczenie suchym lodem. Doskonałe wyniki można zaobserwować nie tylko w usuwaniu zabrudzeń z tapicerki, ale i przygotowaniu elementów pod lakierowanie. Przydaje się to także w sportach motorowych, o czym przekonuje poniższe wideo.

Innowacja, której brakowało

Efekty tej metody są widoczne, jeśli granulki lodu są świeże. W przeciwnym razie skuteczność czyszczenia jest niższa, a wysublimowane granulki zamieniają się w gaz. Można je przechowywać tylko przez kilka dni i to w odpowiednich chłodniach.

Na przeciw temu wyzwaniu Kärcher wprowadzi wkrótce na rynek pierwszą maszynę, która wytwarza suchy lód. Co ważne, robi to, gdy odbywa się czyszczenie i tylko w wymaganej ilości. Tym innowacyjnym narzędziem będzie wydłużony Ice Blaster, konkretnie model IB 10/8 L2P.

Karcher Ice Blaster IB 10/8 LP2 w warsztacie
fot. Karcher

Jak Ice Blaster robi suchy lód?

Dla IB 10/8 L2P Kärcher opracował rozwiązanie techniczne, które pozwala na produkcję suchego lodu w czasie rzeczywistym na bardzo małych przestrzeniach. Logistyka wymaga tylko dwóch rzeczy: ciekłego CO2 jako materiału źródłowego, który można przechowywać w butelkach, a także sieci sprężonego powietrza lub kompaktowej sprężarki.

Obsługa IB 10/8 L2P jest prosta i przyjemna dla użytkownika. Ergonomiczny pistolet strumieniowy nadaje się również do pracy w wąskich, trudno dostępnych obszarach. Korzystanie ułatwia intuicyjny panel sterowania, a także systemy asystujące, które sprawdzają minimalne ciśnienie, prawidłowe podłączenia kabla lub ostrzegają przed ryzykiem przegrzania.

Karcher Ice Blaster IB 10/8 LP2 czyszczenie tapicerki
fot. Karcher

Bez komplikacji

Wcześniej operacje czyszczenia suchym lodem wymagały specjalnego szkolenia. Jednak nowy Ice Blaster od Kärcher sprawia, że ​​korzystanie z tej technologii jest łatwe. W temat wdrożyć się można się już z materiałami instruktażowymi.

Wytwarzanie suchego lodu na miejscu to także spore ułatwienie, bowiem do urządzeń starszej generacji trzeba było go zamawiać. Produkowano go w dużych prasach hydraulicznych, tzw. granulatorach. Nie da się ukryć, że jest to niewygodne dla użytkowników i szczególnie drogie w przypadku mniejszych ilości.

Karcher Ice Blaster IB 10/8 LP2 w warsztacie
fot. Karcher

To wszystko sprawiało, że skuteczne czyszczenie suchym lodem było mało popularne. Teraz może się to znacząco zmienić, dzięki łatwemu dostępowi do tej wydajnej technologii.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Technologia opiera się na sprytnym połączeniu energii mechanicznej i cieplnej. Granulki suchego lodu, czyli CO2 w stanie stałym, przy temperaturze -79 °C uderzają o powierzchnię z dużą prędkością 150 m/s. Zimno powoduje, że brud staje się kruchy, dzięki czemu można go łatwo usunąć. Ponieważ podczas tego procesu nie występuje tarcie powierzchni, wrażliwe powierzchnie są czyszczone delikatnie przy niewielkim wysiłku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News