Nagły zwrot ws. wielkiej afery Dieselgate! Prokuratorzy twierdzą, że sprawa wyglądała inaczej niż dotychczas sądzono

Nagły zwrot ws. wielkiej afery Dieselgate! Prokuratorzy twierdzą, że sprawa wyglądała inaczej niż dotychczas sądzono

Martin Winterkorn, Volkswagen

Podaj dalej

To już 6 lat od kiedy na jaw wyszła słynna afera Dieselgate. Wciąż nie rozstrzygnięto wszystkich spraw związanych z oszustwami Volkswagena dotyczącego emisji spalin, bowiem na jaw wychodzą nowe ustalenia. Niemiecka prokuratura uważa, że kulisy afery są jeszcze mroczniejsze niż dotychczas sądzono.

Dieselgate wciąż bez głównego oskarżonego

W miniony czwartek ruszył proces przeciwko czterem menedżerom koncernu Volkswagena, którzy mieli być bezpośrednio odpowiedzialni za Dieselgate. Prawnik jednego z nich – Thorstena D. – twierdzi, że jego klienta w ogóle nie powinno tam być. Argumentuje to tym, że poszedł na pełną współpracę i to on ujawnił władzom USA szczegóły afery. Zrobił to, mimo że ówczesny sternik Volkswagena kazał mu milczeć.

Martin Winterkorn, Volkswagen

Nieco w ostatniej chwili z procesu wyłączono „gwiazdę” afery, czyli byłego prezesa koncernu, Martina Winterkorna. Sąd Okręgowy w Brunszwiku odroczył rozprawę wobec 74-latka ze względu na jego stan zdrowia (niedawno przeszedł operację). VW domaga się od Winterkorna i innych odpowiedzialnych menedżerów odszkodowania w wysokości 288 mln euro. Czwartkowe przesłuchania rzuciły nowe światło na całą sprawę, co na pewno skomplikuje pozycję Winterkorna.

Winterkorn dał zielone światło?

Prokuratura ujawniła, że Martin Winterkorn miał mieć wiedzę o urządzeniach fałszujących emisję spalin na długo przed ujawnieniem afery. „Zdecydował się tego nie ujawniać, mając nadzieję, że nadal będzie mógł ukrywać naruszenia prawa” – oznajmiła prokuratura. W efekcie na rynek trafiło 9 mln samochodów, które przekraczały dopuszczalny limit tlenków azotu nawet 35-krotnie. Do tej pory sądzono, że „góra” dowiedziała się o wszystkim na krótko przed wybuchem skandalu, który kosztowa Volkswagena już 30 mld euro.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News