Nagły zwrot ws. afery dieselgate. Volkswagen jest oficjalnie niewinny! Pozew zbiorowy wycofany

Nagły zwrot ws. afery dieselgate. Volkswagen jest oficjalnie niewinny! Pozew zbiorowy wycofany

Volkswagen inwestuje w Europcar

Podaj dalej

Volkswagen w ciekawy sposób rozwiązał roszczenia za aferę dieselgate, które miały być rozpatrzone w Wielkiej Brytanii. Wyszło na to, że niemiecki koncern nie zostanie skazany jako winowajca skandalu. Jak to możliwe? Ratowanie reputacji kosztowało firmę ponad miliard złotych, co i tak było najtańszą opcją.

Niewinne dieselgate

Wobec koncernu Volkswagena wystosowano pozew zbiorowy, który dotyczył ponad 90 tys. kierowców z Anglii oraz Walii. Obywatele Wielkiej Brytanii domagali się rekompensaty za oszustwo, którym było zaniżenie danych o emisji spalin silników Diesla o kodzie EA189. Specjalne oprogramowanie umożliwiało pozytywne przejście testów, dzięki zmianie trybu pracy jednostki napędowej.

W przypadku udowodnienia w sądzie winy niemieckiego koncernu, firma musiałaby po raz kolejny ogłosić, że ponosi odpowiedzialność za aferę dieselgate. Jednak Volkswagen w Wielkiej Brytanii oficjalnie pozostanie… niewinny. To efekt podpisania pozasądowej ugody, która całkowicie zamyka sprawę. W treści umowy nie ma nic o konieczności publicznego uznania Grupy Volkswagen odpowiedzialnej skandalu.

Silnik 2.0 TDI
Fot. Volkswagen

VW zapłaci mniej, kierowcy dostaną przelew szybciej

Było to najlepsze, bo najtańsze załatwienie sporu. Choć trzeba przyznać, że kwota, którą zgodził się zapłacić VW robi ogromne wrażenie. Oszukani kierowcy dostaną bowiem do podziału 193 mln funtów, czyli ponad miliard złotych. Nie uwzględniając żadnych kosztów do pokrycia z tej ogromnej kwoty, każdy z kierowców otrzyma ponad 2,1 tys. funtów (niecałe 12 tys. zł).

Tym samym VW uniknął ogłoszenia oficjalnego wyroku przez sąd. Zaoszczędzono przy tym nie tylko pieniądze, ale i czas (koncernu i klientów, bowiem proces mógł trwać jeszcze latami. Obecny pozew zbiorowy, poprzez kompletowanie dziesiątek tysięcy ekspertyz ciągnął się już 5 lat.

„Grupa VW jest zadowolona, ​​że ​​udało nam się zakończyć ten długotrwały spór w Anglii i Walii” – powiedział Philip Haarmann, dyrektor działu prawnego Volkswagen AG. „Ugoda jest kolejnym ważnym kamieniem milowym, ponieważ Grupa VW kontynuuje zostawianie za sobą godnych mocnego ubolewania wydarzeń, które doprowadziły do ​​września 2015 r.” – dodał.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News