Na czysty garaż lub warsztat potrzeba zbyt dużo czasu? Nie, jeśli przekonasz się co potrafią myjki z podgrzewaniem wody

Na czysty garaż lub warsztat potrzeba zbyt dużo czasu? Nie, jeśli przekonasz się co potrafią myjki z podgrzewaniem wody

Podaj dalej

Wykonywanie prac czyszczących często bywa mozolne, dlatego warto stawiać na najnowsze technologie, które potrafią skrócić czas całego procesu nawet o 70 procent. Jest to możliwe dzięki najnowszym urządzaniom wysokociśnieniowym firmy Kärcher. Co ważne, lepsza skuteczność idzie w parze z mniejszym zużyciem wody, nawet 9-krotnym! Mało tego, używając gorącej wody oraz specjalne środki czyszczące Kärcher, czas mycia skraca się o następne 40 procent. Uwagę na te rozwiązania coraz częściej zwraca branża samochodowa, w której często trzeba poradzić sobie z tłustymi zabrudzeniami.

Jak podgrzewana jest woda?

Duża część modeli z oferty Kärcher jest wyposażona w funkcję podgrzewania wody. Jest to możliwe dzięki kotłom, w których ciepło jest efektem spalania oleju napędowego, opałowego, biodiesla, choć są też rozwiązania w pełni elektryczne. Te ostatnie sprawdzają się zwłaszcza w dużych kuchniach, basenach i innych pomieszczeniach zamkniętych. W przypadku urządzenia klasy średniej, przy pełnej wydajności (ok. 700 litrów na godzinę) i poziomie ciśnienia roboczego (do 120 bar), woda pod wysokim ciśnieniem jest podgrzewana maksymalnie do 85° C. Gdy ilość wody maleje, w nagrzewnicy wytwarzana jest para wodna (155° C), która świetnie sprawdza się przy czyszczeniu w zasadzie każdej powierzchni.

Karcher HDS

Dlaczego lepiej czyści się gorącą wodą?

Każdy kto miał do czynienia chociażby z ręcznym zmywaniem naczyń wie, że energia cieplna ma fundamentalne znaczenie podczas procesu czyszczenia. W jego trakcie, oprócz działania mechanicznego (strumień wody pod wysokim ciśnieniem: punktowy, płaski, obrotowy), działania chemicznego i czasu, temperatura jest jednym z czterech współzależnych parametrów, które gwarantują sukces podczas czyszczenia zgodnie z cyklem Sinner (model wymyślony przez dr Sinner do opisania procesów czyszczenia). Chyba każdy mechanik wie, że ​​ciepło lub ciepła woda jest niezwykle ważna, gdy przykładowo chcemy zmyć olej z rąk. Nawet z pomocą mydła, wykorzystywanie zimnej wody jest bardziej pracochłonne. Właściwy efekt jest możliwy dopiero z ciepłą wodą.

Ta zależność ma zastosowanie także w przypadku profesjonalnych prac czyszczących. Ciepła woda podczas mycia wysokociśnieniowego sprawia, że ​​brud i smary (oleje, tłuszcze) szybciej oddzielają się od powierzchni i są skutecznie usuwane. Co ciekawe, każdy wzrost temperatury o 10° C poprawia skuteczność procesów chemicznych, a jednocześnie zmniejsza czas reakcji o połowę. O tym, że z ciepłą wodą można zmniejszyć czas czyszczenia nawet o 40 procent przekonało się już wielu przydomowych majsterkowiczów lub mechaników w warsztatach. Czas to pieniądz, dlatego z ciepłą wodą obniżamy koszty pracy, a dodatkowo zapewniamy sobie szybsze suszenie.

Idealne dla delikatnych powierzchni

Urządzenia z podgrzewaniem wody to jednak nie tylko mycie wysokociśnieniowe, ale także wykorzystywanie pary wodnej o temperaturze do 155° C. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku wrażliwych powierzchni, bowiem jest to metoda mało inwazyjna, ale znacząco ułatwiająca usuwanie z nich nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Co ważne, pełny efekt czyszczenia osiąga się przy znacznie niższym ciśnieniu roboczym, mniejszym zużyciu wody i z zastosowaniem dysz trójstopniowej czy parowej. Dodatkowo, tryb parowy jest przyjazny dla środowiska podczas czyszczenia powierzchni z farb, glonów czy porostów. Dlaczego? Mniej zużytej wody to mniej ścieków do odprowadzania. Ponadto gorąca para eliminuje do 99 procent bakterii i zarazków.

Myjka ciśnieniowa Karcher HDS

Co wybrać?

Jeśli chcemy sięgnąć po coś porządnego od firmy Kärcher, to jest w czym wybierać. Z szerokiej gamy urządzeń z podgrzewaniem wody wyróżniają się jednak zwłaszcza dwa, które akurat jesienią są objęte promocją. To konkretnie modele: HDS 8/17 C oraz HDS 8/18 – 4M. W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z mocnym trójfazowym silnikiem. Choć mamy tam zaawansowane technologie, to nie ma się czego obawiać. Prostą obsługę zapewnia pojedyncze pokrętło z czytelnymi piktogramami każdej z funkcji. Urządzenie wyposażono w energooszczędny system eco!efficiency, który ogranicza zużycie paliwa oraz emisję dwutlenku węgla, nawet o 20 procent. Oprócz wysokiej skuteczności mamy zatem tańsze użytkowanie i korzyść dla środowiska. Konstrukcja typu Jogger z dużymi kołami zapewniają dużą mobilność.

Co do drugiego polecanego modelu HDS 8/18 – 4M, tam na uwagę zasługuje trójkołowa pompa osiowa z mosiężną głowicą i ceramicznymi tłokami. To urządzenie niezwykle profesjonalne, bowiem skoki ciśnienia w układzie wysokościśnieniowym kompensowane są systemem SDS (tłumienie drgań). Urządzenie sprawdza przy tym temperaturę spalin, a gdy ta jest wyższa niż 300° C stopni, sinik jest wyłączany automatycznie. To ważny czynnik wpływający na dużą niezawodność, czym zresztą charakteryzują się wszystkie produkty firmy Kärcher.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News