My już wiemy! Oto ile naprawdę będą wynosić ceny paliw w Polsce od 26 września. Kierowcy liczyli na nieco inny cennik [RAPORT]

My już wiemy! Oto ile naprawdę będą wynosić ceny paliw w Polsce od 26 września. Kierowcy liczyli na nieco inny cennik [RAPORT]

benzyna diesel paliwo ceny

Podaj dalej

Wrzesień przyzwyczaił kierowców w Polsce do gwałtownych obniżek na stacjach. Ceny paliw spadły do zaskakująco niskich poziomów, ale ekspert e-petrol.pl spodziewa się odwrotu. W najnowszym komentarzu wyjaśnił, dlaczego diesel, benzyna i LPG będą kosztować zupełnie inaczej.

„W tym tygodniu kierowcy byli świadkami bardzo znaczących zmian spadkowych” – zauważa dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. „Dla wszystkich typów paliw ta obniżka była wyraźna. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową, [obniżka] przekroczyła 20 gr i paliwo to kosztuje średnio 6,22 zł/l. W przypadku diesla spadek przekroczył aż 30 gr, bo 7,14 zł/l to jest w tym tygodniu średnia ogólnopolska cena tego paliwa. Jeśli chodzi o autogaz, ulokował się on na poziomie 3,07 zł/l, czyli 4 gr niżej niż przed tygodniem” – wylicza.

Dlaczego ceny paliw spadały, a teraz mogą rosnąć?

„Sytuacja spadkowa, z jaką mieliśmy do czynienia, to było oczywiście pokłosie zmian, jakie dokonywały się na rynku hurtowym” – tłumaczy ekspert e-petrol.pl. „Z kolei te zmiany wynikały z sytuacji globalnej na rynkach światowych. Natomiast w obecnej chwili niestety chyba nie zanosi się na to, żeby ta sytuacja mogła się utrwalić” – przewiduje.

„Chociażby z tego powodu, że pojawia się coraz więcej głosów o tym, że na przykład porozumienie amerykańsko-irańskie, które miało doprowadzić do powiększenia się podaży ropy na świecie, niestety chyba nie dojdzie skutku” – wyjaśnia dr Jakub Bogucki. „Co za tym idzie, Iran nie uzupełni tych braków na rynku europejskim, które powstały w wyniku wycofania się ze współpracy z Rosją. To może sugerować podwyżkę cen surowca. Już w jakiś sposób zaczyna on wracać na poziomy przekraczające 90 dolarów. Zapewne w kolejnych dniach ta sytuacja będzie nam się utrzymywać” – uważa.

Ceny ropy spadają
fot. freepik.com – teppakorn

Ile będzie kosztować paliwo w Polsce?

W tej sytuacji pierwszy jesienny tydzień na stacjach paliw nie przyniesie tak spektakularnych obniżek jak wcześniej. Lekki wzrost cen w hurcie sprawia, że wiele stacji już wprowadziło pewne korekty cenowe, niestety w górę. „W przypadku benzyny 95-oktanowej spodziewamy się cen z przedziału 6,19-6,32 zł/l” – prognozuje analityk e-petrol.pl. „W kontekście oleju napędowego przewidujemy zakres 7,07-7,19 zł/l. Natomiast w przypadku autogazu ceny ulokują się między 3,02-3,10 zł/l” – zapowiada.

Warto pamiętać, że jeszcze do 30 września na niektórych stacjach trwają zapoczątkowane w wakacje promocje. Ku uciesze kierowców, najbardziej atrakcyjna oferta Shell nie została przedwcześnie zakończona. Tam rabat to aż -30 gr/l na diesel i benzynę oraz -10 gr/l LPG z kartą Shell Clubsmart. To w praktyce pozwala tankować benzynę poniżej 6 zł/l, diesla za mniej niż 7 zł/l. a LPG poniżej 3 zł/l.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News