Korzystasz z Google Maps? Z pewnością, ale zapewne nie masz pojęcia kto je stworzył. Wcale nie Google!

Korzystasz z Google Maps? Z pewnością, ale zapewne nie masz pojęcia kto je stworzył. Wcale nie Google!

google maps

Podaj dalej

Dziś wielu polskich kierowców nie wyobraża sobie podróżowania bez darmowej aplikacji Gooogle Maps. Często aktualizowana nawigacja z wieloma przydatnymi funkcjami jest uznawana za genialne dzieło Amerykanów. Tymczasem twórcami nie są ani obywatele USA, ani nawet Google.

Kto stworzył Google Maps?

Ta historia rozpoczęła się w 2003 r. w Australii. Duńscy programiści Lars Rasmussen oraz jego brat Jens Eilstrup Rasmussen założyli w Sydney startup Where 2 Technologies. Celem było stworzenie cyfrowych map. Wraz z Australijczykami Noelem Gordonem i Sthephenem Ma napisali program Expedition w języku C++ z myślą o tym, aby każdy mógł pobierać go na dysk komputera.

Lars Rasmussen i Jens Rasmussen - twórcy Google Maps

Bracia Rasmussen, którzy wcześniej studiowali i pracowali w USA przedstawili swój pomysł zarządowi Google. Gigant z Doliny Krzemowej podchwycił temat i w październiku 2004 r. postanowił kupić australijski start-up. Cała czwórka została zatrudniona przez Google do dalszego rozwoju map, ale nie jako osobnego programu, a aplikacji internetowej. To nie był jednak koniec zakupów Google’a.

Zaraz po przejęciu Where 2 Technologies, Google wchłonęło firmę Keyhole, która dzięki inwestycji m.in. od CIA wyspecjalizowała się w wizualizacji danych geoprzestrzennych. To właśnie jej dzieło Earth Viewer ewoluowało do roli programu Google Earth, umożliwiającego trójwymiarową wizualizację Ziemi na bazie zdjęć satelitarnych. Jakby tego było mało, Google kupiło miesiąc wcześniej firmę ZipDash, która stworzyła technologię do analizy ruchu drogowego w czasie rzeczywistym.

Twórców już tam nie ma

To wszystko na początku 2005 r. doprowadziło do uruchomienia Gooogle Maps, które z czasem przejęło wszystkie funkcjonalności Google Earth. Po 16 latach jest to najpopularniejsze narzędzie do nawigacji, które bez opłat jest w stanie analizować aktuany ruch, informować o kontrolach prędkości i wynajdywać interesujące miejsca na trasie. Co ciekawe, dziś twórców Google Maps nie ma już w zespole giganta z Mountain View. Lars Rasmussen odszedł z firmy w 2010 r. przechodząc do Facebooka, a jego brat Jens dostał pracę w Apple.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News