Kolejna niedziela handlowa i znowu lockdown. Gdzie kierowcy mogą pojechać dziś na zakupy?

Kolejna niedziela handlowa i znowu lockdown. Gdzie kierowcy mogą pojechać dziś na zakupy?

mandat zakupy policja

Podaj dalej

Niedziela handlowa w 2021 r. trafia się w wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach. Pierwsza z nich 31 stycznia przypadła na lockdown (przeddzień poluzowania obostrzeń). Z kolei dzisiejsza wypadła w drugi dzień obowiązywania bardziej surowych restrykcji. Gdzie zatem można pojechać dziś na zakupy?

Dla kogo ta niedziela handlowa?

Właściciele centrów handlowych liczyli, że niedziela handlowa przypadająca 28 marca 2021 r. sprawi, że parkingi będą pełne. Niestety, od wczoraj obowiązują nowe obostrzenia i kierowcy raczej nie będą mieli problemu ze znalezieniem tam wolnego miejsca. Wpływ na to ma nowe obostrzenie zezwalające na działalność w centrach handlowych jedynie sklepów spożywczych, aptek, drogerii, sklepów zoologicznych, księgarni i salonów prasowych.

Czy dziś jest niedziela handlowa (28 lutego 2021 r.)?
fot. freepik.com

Po ubrania i elektronikę tego dnia należy wybrać się do samodzielnych placówek poza galeriami. Jeżeli sklep ma więcej niż 100 m kw. obowiązuje tam limit jednego klienta na 20 m kw. W mniejszych obiektach limit ustalono na 15 m kw. Zapomnieć trzeba jednak o podjechaniu do największych sklepów budowlanych lub meblowych. Jeżeli te mają więcej niż 2 tys. m kw. muszą być zamknięte (poza punktami odbiorów zamówień internetowych), ale mniejsze mogą funkcjonować dalej.

Zamknięte Żabki w niedzielę?

Branża już teraz apeluje o to, aby rząd wyznaczył dwie nowe niedziele bez ograniczenia handlu. Kolejne niedziela handlowa przypadnie na 25 kwietnia 2021 r. Czy wówczas także będą ograniczenia? Wiele zależy od dziennej liczby zakażeń COVID-19. Kolejnymi tegorocznymi okazjami do podjechania na niedzielne zakupy w centrum handlowym będą 27 czerwca, 29 sierpnia oraz 12 i 19 grudnia 2021 r.

Czy jutro jest niedziela handlowa? Marzec będzie wyjątkowy
fot. freepik.com

Z drugiej strony istnieje też grupa lobbująca zaostrzenie przepisów, aby luka prawna na „placówki pocztowe” była możliwa tylko dla tych, którzy nie mają koncesji na alkohol. Ma to uderzyć przede wszystkim w popularne Żabki, które w niedziele niehandlowe i święta często pracują bez ograniczeń. Proponowane zmiany nie dotkną sklepów na stacjach paliw, które od czasu wprowadzenia niedziel niehandlowych rozszerzyły swoją ofertę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News