Klamka zapadła! Diesel i benzyna na stacjach paliw będą jeszcze droższe. Ceny LPG? Szkoda gadać!

Klamka zapadła! Diesel i benzyna na stacjach paliw będą jeszcze droższe. Ceny LPG? Szkoda gadać!

Podaj dalej

Grupa wydobywców ropy naftowej OPEC+ odbyła kluczowe spotkanie, które zadecyduje o tendencjach kształtowania cen na stacjach paliw. Niestety nie spełniły się optymistyczne scenariusze i przed nami bolesne podwyżki. Diesel i benzyna po równe 5 zł za litr? Za chwilę to będzie cena promocyjna.

Dlaczego paliwa zdrożeją?

Rosja apelowała na forum kartelu OPEC+, aby zwiększyć wydobycie ropy naftowej, mimo trwałego spowolnienia w globalnym transporcie. Gdyby tak się stało, cena za baryłkę ropy zaczęłaby tanieć, ale Rosjanie argumentowali, że ograniczenie wydobycia to także straty. Mocarstwu nie podoba się, że udział w rynku zdobywają przez to m.in. amerykańscy producenci ropy łupkowej.

Flaga OPEC

Jeden z głównych krajów OPEC+, Arabia Saudyjska zdecydowała się utrzymać jednak dobrowolną redukcję dostaw o 1 mln baryłek każdego dnia. Wyjątek zrobiono jedynie dla Rosji i Kazachstanu, którzy mogą zwiększyć wydobycie, ale o zaledwie 150 tys. baryłek dziennie. Ta nieoczekiwana decyzja sprawiła, że czołowi analitycy opublikowali niepokojące prognozy dotyczące cen za baryłkę ropy. Jeszcze przed końcem marca może ona osiągnąć 70 dol, a w dalszej części roku nawet 80 dol. za baryłkę.

Jak drogie będą Diesel, benzyna i LPG?

Już same negatywne prognozy mogą być impulsem do podwyższenia cen paliw na polskich stacjach. Eksperci e-petrol.pl szacują, że w przyszłym tygodniu będziemy obserwować dalsze wzrosty. Za Diesel trzeba będzie zapłacić średnio 4,91-5,03 zł za litr. Benzyna 95-tka osiągnie średni poziom 4,94-5,06 zł za litr. Mało optymistyczne są także prognozy dla LPG, który ma być oferowany za średnio 2,45-2,51 zł za litr. Obecnie wydaje się, że jedyną szansą na obniżki cen paliw jest zmniejszenie podatków, stanowiących ok. 60 proc. ceny na stacji. Na to jednak na razie się nie zapowiada.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News