Kierowcy w Polsce chętnie montują to do swojego Diesla lub benzyniaka. Jak nie dać się nabrać przy zakupie?

Kierowcy w Polsce chętnie montują to do swojego Diesla lub benzyniaka. Jak nie dać się nabrać przy zakupie?

Podaj dalej

Z roku na rok coraz więcej kierowców docenia posiadanie kamery w swoich samochodzie. Na rynku jest wielu producentów, którzy proponują na pozór identyczne produkty w różnych cenach. Ale diabeł tkwi w szczegółach! Zazwyczaj niższa cena kamery wiąże się ze słabszej jakości komponentami użytymi do jej produkcji. Zdarza się, że producenci zastępują na przykład szklane soczewki, słabszymi – plastikowymi. Te zaś znacznie obniżają jakość nagrania.

Dobre kamery świetnie nagrywają nie tylko w dzień, ale również w nocy. Powinny być wyposażone też w dodatkowe funkcje wspomagania kierowcy. Eksperci Cartexim przygotowali ranking – 5 propozycji wideorejestratorów, które oferują najlepszą jakość nagrań w nocy z tzw. funkcją Night Vision. Oto jak sklasyfikowano czołówkę dostępnych na rynku urządzeń, o których powinien pomyśleć każdy odpowiedzialny kierowca.

5 najlepszych kamerek do nocnych nagrań

Miejsce 1: Mio MiVue 846

Zwycięzcą rankingu jest Mio MiVue 846. Kamera samochodowa zapewnia wysoką jakość nagrań w każdych warunkach pogodowych nawet przy szybkiej i dynamicznej jeździe. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wysokiej jakości matrycy Sony premium STARVIS CMOS, szklanym soczewkom i przysłonie F:1,8. Tak dobrych efektów nie byłoby bez zastosowania szerokiego rzeczywistego kąta widzenia wynoszącego 150°, rejestracji obrazu w 60FPS. Nie mniej ważne jest też autorska technologia Mio Night Vision Pro. Ta w znaczący sposób poprawia jakość nagrań nocnych. W standardowych nagraniach tego typu filmy są albo prześwietlone w przypadku mocnego oświetlenia, albo całkowicie niedoświetlone.

To na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, że Mio MiVue 846 bardzo dobrze radzi sobie z nagrywaniem szczegółów znajdujących się w otoczeniu trasy. Gdy zatrzymamy odtwarzany film możemy bez problemu odczytać na przykład znaki drogowe. Dobrze sprawuje się również zastosowany tryb HDR, który koryguje wiązkę światła padającego na szklane soczewki. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy wyraźny i nieprześwietlony obraz. Tryb ten przydaje się na przykład w momencie wyjazdu z tunelu. Poradzi sobie też, gdy spotkamy na naszej drodze samochód z włączonymi długimi światłami.

Mio MiVue 846

Kamera ma niewielkie rozmiary, ale relatywnie duży i czytelny wyświetlacz o przekątnej 2.7″. Producent wyposażył urządzenie w wiele rozwiązań, które mają ułatwić komfort jazdy oraz monitoring pojazdu, kiedy nas w nim nie ma. Oprócz wbudowanej i na bieżąco aktualizowanej bazy fotoradarów urządzenie posiada innowacyjną funkcję informowania o odcinkowym pomiarze prędkości. Dzięki tej funkcji Mio MiVue 846 pokazuje dystans oraz czas w sekundach do zbliżającego się fotoradaru, wskazuje ograniczenie prędkości oraz dostarcza informacji o średniej prędkości na mierzonym odcinku. Nie można również zapomnieć o wbudowanym system wspomagania kierowcy ADAS. Ważnym wsparciem dla kierowcy jest również automatyczny tryb parkingowy. W tym modelu występuje w formie pasywnej oraz aktywnej po podłączeniu kamery tylnej wraz z urządzeniem Smartbox. Istnieje możliwość podłączenia kamery tylnej Mio MiVue A50. Nie można zapomnieć również o wbudowanym module WiFi, który umożliwia bieżąca aktualizację oprogramowania i baz fotoradarów. Kosztuje 749 zł (sprawdź TUTAJ).

Miejsce 2: Viofo A119-G V3

Viofo A119-G V3

Drugie miejsce należy do Viofo A119-G V3. Jest to kamera samochodowa, którą z pewnością trzeba brać pod uwagę, kiedy szukamy wideorejestratora do nocnych nagrań. Produkt gwarantuje obraz w jakości QUAD HD+ i zapisywany jest z tempem do 60 FPS. Dzięki temu podczas dynamicznej jazdy Viofo A119-G V3 zarejestruje płynny i ostry obraz. Model ten wyposażony jest przysłonę F1.6. i kąt widzenia 140 stopni, przez co oko kamery uchwyci nie tylko drogę, ale również sporą część pobocza. Aby uwiarygodnić nagranie wideorejestrator za pomocą wbudowanego modułu GPS określi współrzędne geograficzne nagranej sytuacji drogowej. O czytelne nagranie nocne dba tryb Super Night Vision. W polecanym modelu nie mogło zabraknąć funkcji aktywnego trybu parkingowego, który umożliwi monitorować sytuacje, kiedy kierowcy nie ma w aucie. Ten model kosztuje 525 zł (sprawdź TUTAJ)

Miejsce 3: Mio MiVue 866

Trzecie miejsce otrzymuje Mio MiVue 866, który posiada szeroki rzeczywisty kąt widzenia wynoszący 150 stopni, nagrywa w rozdzielczości Full HD z tempem zapisu 60 klatek na sekundę. Wszystko to sprawia, że nawet przy dużej prędkości obraz ma szeroką perspektywę i jest płynnie nagrany. Nie bez znaczenia dla zachowania jakości obrazu jest, wyposażenie MiVue 866 w najnowszą technologię Mio Night Vison Ultra. Obraz nagranej trasy podczas popołudniowej szarówki, czy w trakcie podróży przez nieoświetlone miejskie przedmieścia będzie jasny i czytelny. Gdy na soczewkę będzie padała za duża wiązka światła zadziała wbudowany tryb HDR, przez co obraz nie będzie prześwietlony.

Mio MiVue 866

Aby jeszcze bardziej uwiarygodnić nagranie z wiedeorejestratora producent wyposażył urządzenie w wbudowany moduł GPS. Zapisze on między innymi współrzędne oraz czas, w którym zostało wykonane nagranie. Dodatkowo trzyosiowy czujnik ruchu automatycznie zapamięta i zapisze na nagraniu wszystkie nagłe zmiany kierunku ruchu. Jedną funkcji, na którą warto zwrócić uwagę jest informacja o fotoradarach oraz o odcinkowym pomiarze prędkości. Urządzenie na swoim 2,7’’ calowym ekranie pokaże kierowcy dystans oraz czas w sekundach do zbliżającego się fotoradaru. Kamera została wyposażona w dwa automatyczne tryby parkingowe. Jeden pasywny oraz po podłączeniu kamery tylnej Mio MiVue A50 i dodatkowego zasilania aktywny. Takie rozwiązanie jest niezwykle rzadko spotykane u innych producentów. MiVue 866 kosztuje ok 899 zł (sprawdź TUTAJ).

Miejsce 4: Viofo A129-G

Na czwartym miejscu został sklasyfikowany wideorejestrator Viofo A129-G. Urządzenie, które kosztuje około 650 zł posiada szeroki kąt widzenia wynoszący 140 stopni oraz matrycę Sony Starvis IMX291, która wraz z obiektywem o jasności F1.6. pozwoli na rejestracje obrazu w rozdzielczości Full HD 1920x1080p. Aby nagrania nocne posiadały równie dobrą jakość, co te wykonane w dzień, Viofo A129-G wyposażono w specjalny tryb noktowizji. Aby kierowca posiadał pełen obraz sytuacji producent umożliwił podłączenie kamery tylnej. Dodatkowo uchwyt wideorejestratora posiada moduł GPS, który jeszcze bardziej uwiarygodni miejsce zdarzenia drogowego.

Viofo A129-G

Zaletą urządzenia jest wyposażenie go w duży 2 calowy wyświetlacz, który pozwala komfortowo obsługiwać urządzenie raz wygodnie oglądać nagraną wcześniej trasę. Warto również wspomnieć, że urządzenie ma wbudowany moduł WiFi oraz moduł bluetooth. Dodatkowo urządzenie wyposażono w tryb parkingowy oraz czujnik przeciążeń. Viofo A129-G kosztuje 649 zł (sprawdź TUTAJ).

Miejsce 5: Kenwood DRV-A501W

To kamera z 3-calowym wyświetlaczem zapewniającym wygodne użytkowanie sprzętu. Ma wbudowany moduł WiFi, dzięki któremu można przesłać bezprzewodowo nagranie na komputer, a następnie przy użyciu dedykowanego oprogramowania można odtwarzać i edytować filmy. Szeroki kąt widzenia wynoszący prawie 130 stopni, przysłona F 1.6 oraz nagrywanie w rozdzielczości QUAD HD (2560x 1440 px z prędkością 30 FPS) gwarantują dobrze doświetlony, wyraźny i posiadający dużą szczegółowość obraz. Kamera samochodowa posiada wbudowany moduł GPS oraz 3-osiowy sensora G, dzięki nim w razie potrzeby otrzymamy dane, które uwiarygodnią obraz sytuacji drogowej. Nie można również pominąć faktu, że Kenwood DRV-A501W posiada wbudowany tryb parkingowy, który w przypadku wyczucia wstrząsów wynikających na przykład z parkingowej stłuczki zapisze nagranie ze zdarzenia. Ten model kosztuje ok 650 zł (sprawdź TUTAJ).

Kenwood DRV-A501W

Dlaczego autorzy rankingu znają się na rzeczy?

Cartexim od 20 lat importuje i zajmuje się dystrybucją sprzętu audiowizualnego oraz elektroniki użytkowej, w tym kamer samochodowych. Ich eksperci zauważyli pewną tendencję, która wpływa na zachowania zakupowe. Po pierwsze, klienci są coraz bardziej świadomi, a co za tym szukają urządzeń oferujących dodatkowe funkcje i niezawodność. Po drugie, stawiają na jakość. Kamera samochodowa, która narywa dobrze tylko w dzień nie spełnia swojego zadania, ponieważ przykre sytuacje na drodze mają miejsce przez 24 godziny na dobę.

Nasze doświadczenie ze sprzedażą kamer samochodowych od początku istnienia tej kategorii w Polsce oraz spojrzenie na niezawodność, jak i jakość serwisu „od drugiej strony”, pozwala nam uwzględnić niezawodność w powyższym rankingu – powiedział Wojciech Marczak, specjalista ds. sprzedaży rejestratorów w firmie Cartexim. – Posiadamy dane w większej skali niż pojedyncze doświadczenia klienta końcowego, co jest dużą wartością dla rankingu – dodał.

cartexim

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News