Kierowcy dostali obsesji na punkcie tego samochodu! Auto palące w mieście 1,4 l benzyny bije kolejne rekordy [TABELA]

Kierowcy dostali obsesji na punkcie tego samochodu! Auto palące w mieście 1,4 l benzyny bije kolejne rekordy [TABELA]

Ford Kuga 2020

Podaj dalej

Analitycy z JATO Dynamics podali najnowsze dane dotyczące sprzedaży samochodów w Unii Europejskiej. Jest kilka niespodzianek, ale i ugruntowania pozycji przez zdecydowanych liderów. Już wiadomo, że pod pewnymi względami 2021 r. będzie rekordowy, a mamy dopiero wyniki za ostatni sierpień.

Jak hybryda plug-in to Ford Kuga

Wyniki sprzedaży w Europie - sierpień 2021 r. - benzyna, diesel, PHEV, EV
graf. JATO Dynamics

Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej samochody zelektryfikowane (hybrydy plug-in + elektryki z baterią) sprzedawały się lepiej niż diesel! Wśród hybryd z wtyczką niesamowity rekord śrubuje Ford Kuga PHEV. Samochód spalający w mieście zaledwie 1,4 litra benzyny na 100 km (a nawet zero, ponieważ bateria wystarcza na miejskie dystanse) znów był najlepszy w swojej klasie. To jedyna hybryda plug-in, która sprzedała się w sierpniu w liczbie powyżej 3 tys. egzemplarzy (3 512).

Ford Kuga - najlepszy PHEV w sierpniu 2021 r.
graf. Car Industry Analysis

Warto też zwrócić uwagę na to, że znakomite wyniki Forda Kuga PHEV sprawiają, że wygląda na to, iż będzie to najlepiej sprzedająca się hybryda plug-in w historii Unii Europejskiej. Do pobicia jest rekord Mitsubishi Outlandera PHEV z 2019 r. (34 597). Nie powinno to być trudne zważywszy, że od stycznia do sierpnia 2021 r. Kugi z wtyczką znalazły 31 700 nabywców w UE. Tak dynamicznej sprzedaży nie miał jeszcze żaden samochód z tego segmentu. Całoroczne podium uzupełniają tu idące łeb w łeb Peugeot 3008 (25 853) oraz BMW serii 3 (25 202).

Ford Kuga pobije rekord UE
graf. Car Industry Analysis

Boom na elektryki jest już faktem

Jednak jeszcze lepiej od hybryd plug-in sprzedają się już samochody elektryczne. W sierpniu Volkswagen ID.3 oraz Tesla Model 3 dobił do prawie 8 tys. zarejestrowanych nowych samochodów. Warto tu zauważyć, że wrzesień powinien być jeszcze lepszy, ponieważ Elon Musk zapowiedział największy w historii miesiąc dostaw Tesli. Wpływa na to fakt m.in. pojawienia się SUV-a Model Y. Wzięcie wciąż ma nadal nieco przestarzałe Renault Zoe, które zrobiło niewiele gorszy wynik od Volkswagena ID. 4. Z kopyta rozkręca się także Ford Mustang Mach-E, który w sierpniu był 5 wśród elektryków w UE, a pierwszy w Polsce!

Wyniki sprzedaży EV w UE - sierpień 2021 r.
graf. Car Industry Analysis

W zestawieniu od stycznia do sierpnia zdecydowanie przewodzi Tesla Model 3. Z wynikiem 74 818 egzemplarzy Elon Musk może myśleć o pobiciu rekordu UE (99 432 sprzedanych Renault Zoe w 2020 r.). Bardzo możliwe, że amerykański producent jako pierwszy sprzeda w ciągu jednego roku ponad 100 sztuk jednego modelu auta elektrycznego z baterią. Drugie miejsce jest raczej niezagrożone dla Volkswagena ID.3, ale co do trzeciego wszystko jeszcze jest możliwe. Renault Zoe nadal utrzymuje najniższy stopień podium, ale sprzedaż SUV-a VW ID.4 może być zbyt silna do utrzymania się francuskiego auta w top 3.

Wyniki sprzedaży EV w UE - styczeń - sierpień 2021 r.
graf. Car Industry Analysis

Dacia idzie na rekord

Wśród aut wyłącznie spalinowych fenomenalne rezultaty odnotowuje z kolei Dacia. Sandero (14 961) drugi miesiąc z rzędu sprzedaje się lepiej niż Volkswagen Golf (13 664). Za trzecią Toyotą Yaris (12 594) upalsowała się kolejna Dacia, tym razem Duster (11 327). W sierpniu był to zarazem najlepiej sprzedający się SUV w Unii Europejskiej, wyprzedzając Volkswagena T-Roca dokładnie o 148 egezmplarzy. Na uwagę zasługuje tu 10 wynik Forda Puma (9 304), czyli najchętniej kupowanej miękkiej hybrydy w UE.

Wyniki sprzedaży aut w Europie - sierpień 2021 r.
graf. Car Industry Analysis

W ujęciu całorocznym ogólnie przewodzi Volkswagen Golf (158 545), ale względem 2019 r. wyniki jest słabszy aż o 43 proc. Za drugą Toyotą Yaris (143 545) toczy się zacięta walka o trzecie miejsce. Volkswagena T-Roc (najlepszy SUV), Peugeota 208 i Dacię Sandero dzieli zaledwie 3 289 sprzedanych sztuk.

Wyniki sprzedaży aut w Europie - styczeń - sierpień 2021 r.
graf. Car Industry Analysis

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News