Kierowco! Unia Europejska wprowadza nowe przepisy. Od 20 marca nowe nalepki obowiązkowo na samochodach

Kierowco! Unia Europejska wprowadza nowe przepisy. Od 20 marca nowe nalepki obowiązkowo na samochodach

Podaj dalej

Unia Europejska zatwierdziła nowe przepisy, które zmuszą do specjalnego oznaczenia samochodów w całej wspólnocie. Dzięki niej kierowcy mają mieć dużo łatwiej na stacjach. Specjalne nalepki pojawią się nie tylko na autach osobowych, ale też ciężarowych, dostawczych, motocyklach i wielu innych.

Po co te naklejki?

Nowe przepisy opracowano w celu zapewnienia zgodności z ogólnymi zaleceniami dyrektywy 2014/94/UE. Ma to związek z zapisanym tam zapewnieniem szerszego dostępu do paliw alternatywnych. Będą to konkretnie pojedyncze litery z alfabetu łacińskiego na tle sześciokąta. Zostaną one umieszczone wewnątrz klapek zasłaniających gniazdo do ładowania samochodów elektrycznych.

UE wprowadza identyfikatory dla aut i stacji ładowania
graf. ACEA

Takie same symbole znajdziemy z kolei na wtyczkach stacji ładowania. Dzięki temu będziemy znali zakres napięcia, jaki mamy w przypadku danego przyłącza pojazdowego. To szczególnie istotne w przypadku bezpiecznego uzupełniania energii w pojeździe, którego nie użytkujemy na co dzień. Zwłaszcza w Polsce, gdzie samochody elektryczne są wciąż egzotyką, takie czytelne oznaczenie zdecydowanie ułatwi ich ładowanie.

Czy muszę mieć nalepkę?

UE wprowadza identyfikatory dla aut i stacji ładowania
graf. ACEA

Nowe naklejki będą musiały obowiązkowo znaleźć się na samochodach elektrycznych i stacjach ładowania od 20 marca 2021 r. W przypadku pojazdów dotyczy to jednak tylko pojazdów wyprodukowanych lub wprowadzonych na rynek po tej dacie. W przypadku starszych aut nie trzeba niczego samodzielnie naklejać. Producenci pojazdów wręcz nie zalecają oznakowania na starszych pojazdach. Obowiązkiem objęte są elektryczne motorowery, motocykle, pojazdy trój- i czterokołowe, samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe oraz autobusy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News