Każdy kierowca auta z silnikiem Diesla powinien wiedzieć, co teraz naprawdę wlewa do baku. Oto jak Shell przewyższa standardy

Każdy kierowca auta z silnikiem Diesla powinien wiedzieć, co teraz naprawdę wlewa do baku. Oto jak Shell przewyższa standardy

Podaj dalej

Od wielu lat rzadko słyszy się o problemach z odpalaniem samochodu z silnikiem Diesla nawet podczas mroźnej zimy. Nie chodzi tu wcale o nowsze generacje jednostek wysokoprężnych, a paliwo zimowe, które posiada specjalne udogodnienia. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na diesla i benzynę oferowanego na stacjach Shell, bowiem sprawdziłyby się nawet w warunkach arktycznych.

Dlaczego trzeba tankować zimowego diesla?

Może i w ostatnich latach Polskę omijają długie i surowe zimy, ale to nie oznacza, że nie ma u nas minusowych temperatur. Problemy w takich warunkach miewają zwłaszcza silniki Diesla, bowiem na mrozie z oleju napędowego wytrącają się kryształki parafiny. To one zatykają filtr paliwa i znacząco utrudniają odpalenie diesla na zimnie. Dlatego też polskie prawo wręcz nakazuje sprzedaż paliw zimowych, które dzięki dodatkom obniżają graniczną temperaturę zatkania filtra.

shell-paliwo-v-power

W Polsce paliwa zimowe muszą być w dystrybutorach od 16 listopada. Regulacja prawna nakazuje, aby temperatura zapchania zimnego filtra (CFFP – Cold Filter Plugging Point) wynosiła -20 stopni. Wydaje się to bardzo bezpiecznym marginesem, który łatwo osiągnąć z pomocą mieszanki uszlachetniającej. Wiele stacji paliw stosuje jednak składniki, aby znacząco przewyższyć standardy. Jedne z najlepszych paliw zimowych w Polsce oferuje chociażby Shell.

Dlaczego na stacjach Shell paliwo zimowe jest lepsze?

Oleje napędowe Shell z technologią Dynaflex nie tylko spełniają normę PN-EN 590, ale i mają właściwości do skuteczności przy niespotykanych w Polsce mrozach. Shell od dawna przygotowuje mieszankę tak, aby temperatura mętnienia (wtedy zaczynają się pojawiać kryształki parafiny) wynosiła kilkanaście stopni Celsjusza. Z kolei parametr CFFP jest na poziomie aż -32 stopni! Oczywiście bywa to wartość zmienna, bowiem w dystrybutorach mieszają się jeszcze partie oleju napędowego z różnych dostaw. Nie zmienia to jedna faktu, że paliwa zimowe Shell to wyjątkowo dopracowane produkty.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News