Już wiemy jak będzie wyglądać następca Dacii Duster! Widać podobieństwo do popularnej Skody

Już wiemy jak będzie wyglądać następca Dacii Duster! Widać podobieństwo do popularnej Skody

Podaj dalej

Już od jakiegoś czasu spekulowano, że na rynku może pojawić się następca Dacii Duster w roli flagowego SUV-a. Samochód został zaprezentowany w formie koncepcyjnej Dacii Bigster (fajna nazwa!). Rumuńska marka zarządzana przez Grupę Renault wprowadzi na rynek w nadchodzących latach aż 3 nowe modele.

W Dacii widać Skodę?

Dacia Bigster Concept

Nowy prezes Renault, Luca de Meo zaprezentował nową strategię koncernu. Były sternik SEAT-a sprowadził do Paryża byłego projektana hiszpańskiej marki, Alejandro Mesonero-Romanosa. W efekcie Dacia na nową dekadę otrzymała nowe logo i zupełnie odśieżony design. Stylistyka Bigstera ma pokazywać, czego będzie można oczekiwać po wyglądzie nowych modeli Dacii.

Przy długości 4,6 metra niektórzy doszukują się tutaj podobieństwa do Skody Kodiaq, która ma bardzo podobne wymiary. Nie musi to być zaskoczeniem, bowiem Luca de Meo jako prezes SEAT-a z pewnością niejednokrotnie mógł poznać strategie dla tańszych marek koncernu Volkswagena. Oczekuje się, że włoski menedżer ukierunkuje całą Grupę Renault na właściwy kurs, za który uważa się decyzje VW.

Dacia Bigster Concept

Kiedy nowe modele?

Francuski koncern mocno odczuł skutki pandemii, korzystając nawet z dużej pomocy państwa. W ramach oszczędności nowy SUV skorzysta z platformy CMF-B. Na tej samej będą dostępne też Dacie Logan, Sandero, Renault Clio i Captur oraz Nissany Juke i Note. Użyją jej także Łady, która ma być jeszcze tańsza od Dacii. Oszczędności nie wykluczają nowych technologii. Niemal pewne jest zbudowanie hybrydy plug-in przy jednoczesnym wycofaniu silników Diesla.

Dacia Bigster Concept

Koncepcyjny Bigster pokazuje, że wachlarz innowacyjnych rozwiązań jest szeroki. W dolnej części pojazdu zastosowano komponenty z plastiku zdolnego do ekologicznego recyklingu. Dostępna ma być nawet wersja z trzema rzędami siedzeń. Nowy SUV Dacii spodziewany jest na rynku do 2025 r. Wcześniej, bo w 2022 i 2024 r. dwie nowości rumuńskiej marki mają pojawić się także w segmencie B.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News