Już nawet gówno jest lepsze od Diesla! Zaprezentowano ekologiczny pojazd napędzany ludzkimi odchodami

Już nawet gówno jest lepsze od Diesla! Zaprezentowano ekologiczny pojazd napędzany ludzkimi odchodami

Podaj dalej

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu alternatyw dla silników Diesla i benzynowych. Nawet forsowane najmocniej jednostki elektryczne mają wiele opcji zasilania. Okazuje się, że jedną z nich jest wykorzystywanie m.in. ludzkich odchodów. Oto dożyliśmy czasów, w których stolec może napędzać transport i oczyszczać powietrze!

Kupa lepsza od Diesla?

Brytyjska firma Ultra Light Rail Partners opracowała nowatorski szynobus BioUltra, w którym znajdziemy napęd elektryczny. Jednak nie jest on zasilany baterią, a biometanem. Ten zaś pochodzi m.in. z ludzkich odchodów oraz odpadów organicznych (np. zepsutej żywności). Co ważne, energia wytworzona przez spalanie biometanu pochłania dwutlenek węgla z atmosfery. Otrzymujemy zatem recykling i oczyszczanie powietrza w jednym.

BioUltra

Wspomniany szynobus na pełnym zbiorniku biometanu ma posiadać zasięg aż 3000 kilometrów i prędkość maksymalną 80 km/godz. Prototyp mierzy 10 metrów i waży 12 ton, a docelowo planuje się budowę pełnowymiarowego 20-metrowego pociągu. Technologia ma umożliwić zmniejszenie masy o połowę względem lokomotyw z silnikami Diesla. To zaś wpłynie na wolniejszą eksploatację trakcji i niższą moc konieczną do napędzenia zestawu.

KIEROWCO! SPRAWDŹ CZY STAĆ CIĘ NA NAJLEPSZE OPONY NA RYNKU. AKURAT JEST PROMOCJA!

Po co to wymyślono?

Jakby absurdalnie nie brzmiało jeżdżenie na biometan wydzielany z odchodów, to ta technologia ma uratować brytyjską kolej. Państwo sowicie dofinansowało przedsięwzięcie, bowiem do 2040 r. tamtejsze pociągi mają być objęte zakazem Diesla. Dodatkowy problem polega na tym, że koszt elektryfikacji niektórych linii jest absurdalnie wysoki. Z tego względu zaczęto poszukiwania alternatywy, aby wyrobić się ze zobowiązaniami klimatycznymi.

BioUltra

Jeśli testy prototypów się powiodą, autorzy biometanowego pociągu wystąpią do brytyjskiego rządu o wielomilionowe dofinansowanie. Kto wie, czy za chwilę ktoś nie zwróci uwagi na to rozwiązanie w kontekście transportu samochodowego. Tam również silniki Diesla są na cenzurowanym. W obliczu tak dynamicznego rozwoju sytuacji, nie można wykluczyć, że firmy kanalizacyjne za chwilę stać się potentatami na rynku paliw.

KIEROWCO! SPRAWDŹ CZY STAĆ CIĘ NA NAJLEPSZE OPONY NA RYNKU. AKURAT JEST PROMOCJA!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News