Jeździsz z Google Maps? Kierowcy są totalnie śledzeni nawet, gdy nie używają aplikacji! Wystarczy wyłączyć tę jedną rzecz

Jeździsz z Google Maps? Kierowcy są totalnie śledzeni nawet, gdy nie używają aplikacji! Wystarczy wyłączyć tę jedną rzecz

Google Maps inwigiluje

Podaj dalej

Aplikacja Google Maps to bardzo popularna darmowa nawigacja samochodowa. Już samo to stwierdzenie powinno nam zapalić czerwoną lampkę, bowiem jak wiadomo w życiu nie ma nic za darmo. Okazuje się, że Mapy Google wiedzą o nas o wiele więcej niż moglibyśmy się spodziewać. Tę permanentną inwigilację można jednak łatwo wyłączyć.

To ile informacji Google Maps jest w stanie o nas zapisać możecie po części sprawdzić sami. W aplikacji Mapy Google na smartfonie wystarczy kliknąć w prawym górnym rogu na ikonę użytkownika. Z kolei na ekranie komputera rozwinąć menu ukryte pod trzema kreskami obok wyszukiwarki. Wówczas z listy wybieramy „Oś czasu” i naszym oczom ukaże się wstrząsające archiwum waszych aktywności. Nie ma krzty przesady w tym, że Google śledzi każdy twój ruch.

Masz swoją teczkę w Google

Oś czasu Google Maps

Dzięki temu możecie cofnąć się nawet o kilka lat wstecz i sprawdzić, gdzie i o której godzinie byliście. Tym sposobom można nawet wyszpiegować poczynania partnera lub partnerki. Oczywiście tylko wtedy, gdy taka osoba jest na danym urządzeniu zalogowana do swojego konta Google. Aplikacja na podstawie danych GPS potrafi określić nie tylko podróże samochodem, ale i piesze spacery, gdy nie korzystaliśmy z nawigacji. Rozwinięcie szczegółów pokazuje środki lokomocji (samochód, tramwaj, pieszo) oraz nazwy lokali lub sklepów.

Z jednej strony to imponujące jak rozwinięta jest ta technologia, bo czasem takie archiwum może być nam przydatne. Z drugiej nieco przerażające jest ile wiedzy jest w rękach jednego giganta technologicznego o miliardach ludzi na świecie. Anonimowość w sieci to oczywiście pewna fikcja i nie zmienią tego żadne wyszukane nazwy profili w mediach społecznościowych czy naiwne posty o tym, że dane osobowe są naszą własnością. Możemy jednak w pewien sposób kontrolować to jak te informacje o nas są rejestrowane i przechowywane.

Jak to wyłączyć?

Ustawienia prywatności w Google Maps
fot. stock.adobe.com – Looker_Studio

Jeżeli nie chcemy, aby Google Maps śledziło każdy nasz krok wystarczy wyłączyć zapisywanie historię naszej lokalizacji. Żeby to zrobić za pomocą aplikacji na smartfona możemy wybrać zamiast „Oś czasu” – „Twoje dane w Mapach”. Można to zrobić także klikając na nasz timeline i po kliknięciu trzech kropek w prawym górnym rogu wchodząc w „Ustawienia i prywatność”. Na desktopie także łatwo znajdziemy opcję „Twoje dane w Mapach” a na osi czasu w menu na dole jest opcja „Zarządzaj historią lokalizacji”. We wspomnianych miejscach możemy zatrzeć nasze ślady zgodnie z naszymi preferencjami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News