Jeszcze mu mało? Elon Musk tak zakręcił, że to Niemcy zapłacą mu milardy euro, aby się budował. Dołoży też Polska

Jeszcze mu mało? Elon Musk tak zakręcił, że to Niemcy zapłacą mu milardy euro, aby się budował. Dołoży też Polska

elon musk tesla spacex zarobił majatek

Podaj dalej

Mogłoby się wydawać, że fabryka Tesli pod Berlinem będzie tak potężną inwestycją, że nawet Elon Musk odczuje to w portfelu. Nie jest jednak tak źle, ponieważ miliarder za chwile otrzyma grube miliardy euro od rządu Niemiec. Dofinansowanie dla Tesli popłynie także z pieniędzy polskich podatników.

Miliardy dotacji dla miliardera

Budowa Gigafactory Berlin zmierza ku końcowi, choć paradoksalnie Tesla wciąż nie dostała ostatecznego pozwolenia na budowę (!). Mimo że ekolodzy starają się rzucać kłody pod nogi Elona Muska, to fabryka w Gruenheide ma ruszyć z opóźnioną produkcją Tesli Model Y w październiku. Elektryczny SUV ma poważnie ugruntować i tak już dominującą rolę amerykańskiego producenta w sektorze aut elektrycznych w Europie.

tesla berlin praca

Elon Musk znany jest z tego, że doskonale potrafi optymalizować koszty i nie inaczej jest w Europie. Po tym jak zdecydował się na rozszerzenie planów i budowę fabryki baterii w Gruenheide, Tesla zakwalifikowała się do dotacji niemieckiego rządu zachęcającego do lokalnej produkcji ogniw. Ponieważ tylko fabryka baterii może dać zatrudnienie dla 2000 osób, Niemcy uznali, że to właśnie Tesli przyznają najwięcej pieniędzy. Jak ustaliła gazeta Tagesspiegel, rządowa dotacja dla firmy Elona Muska wyniesie 1,14 mld euro!

Dosypie także Polska

Ostateczne decyzje mają zapaść jeszcze w tym roku, co oznacza, że budowa fabryki Tesli w Europie to interes życia. Wszystko przez to, że ogromne pieniądze Amerykanie otrzymają nie tylko od rządu Niemiec, ale i Unii Europejskiej. W ramach programu „Innowacje w europejskim sektorze baterii” do podziału jest 2,9 mld euro, a do budżetu dokłada się m.in. Polska. Ciężko określić jak bardzo Tesla zredukuje koszty budowy fabryki w Europie. Jednak widać, że wejście z rozmachem na Stary Kontynent było słusznym posunięciem.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News