Jeszcze jeździsz w Polsce na takich oponach letnich? W październiku mandat za to wynosi 3000 zł! Oto jak wyglądają obecne przepisy

Jeszcze jeździsz w Polsce na takich oponach letnich? W październiku mandat za to wynosi 3000 zł! Oto jak wyglądają obecne przepisy

Mandat 3000 zł za opony letnie

Podaj dalej

Tegoroczne podwyżki mandatów sprawiają, że kierowcy w Polsce powinni mieć się dużo bardziej na baczności. To, co kiedyś wydawało się drobnostką, dziś może oznaczać bardzo kosztowny mandat. W październiku warto uważać na jazdę na oponach letnich, bowiem w szczególnym przypadku można narazić się na karę do 3 000 zł!

Należy pamiętać, że podczas każdej kontroli drogowej, policjant ma prawo sprawdzić, na jakich oponach się poruszamy. Problematyczność tego zagadnienia polega na tym, że funkcjonariusz może wykryć wiele nieprawidłowości, a wysokość mandatu bywa loterią. Złamanie przepisów za to, jakie mamy opony na aucie podlega pod art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń (wykroczenie przeciwko innym przepisom). Policjant wedle swojego uznania może wlepić od 20 do 3 000 zł mandatu.

Co może pójść nie tak?

W październiku zdecydowane większość samochodów w Polsce porusza się na oponach letnich. Jednak wystarczy, że policjant zauważy, że na jednej osi opony mają różny bieżnik (np. po założeniu zapasu), to stanowi już podstawę do ukarania kierowcy. Oczywiście wykroczeniem jest także zbyt niski stan bieżnika (nie może być poniżej 1,6 mm w jakimkolwiek punkcie). Dyskwalifikujące są także widoczne gdziekolwiek opasania stalowe czy druty. Mandat gwarantują też wybrzuszenia (tzw. bąble) z boku opony, które potwierdzają fakt uszkodzenia konstrukcji wewnętrznej.

Opony letnie a mandat
fot. freepik.com – stokerphotos

Niektórzy fani tuningu nie zdają sobie także sprawy z tego, że opona nie może wystawać poza obrys pojazdu. W Polsce nie brakuje amatorów stosowania, np. dystansów w celu nadania sportowej sylwetki lub zwiększenia przyczepności. Jeśli koła są wyprostowane i opona wystaje choćby o milimetr spod błotnika, policjant może wystawić mandat. Warto pamiętać, że może to nie być koniec kłopotów, bo funkcjonariusz może uznać, że pojazd wyjątkowo zagraża bezpieczeństwu. Wtedy może zatrzymać dowód rejestracyjny i wycofać pojazd z ruchu. Koszty mogą się wtedy drastycznie zwiększyć.

Czy trzeba zmienić opony z letnich na zimowe?

Liczba zmian w kodeksie drogowym jest ostatnio bardzo duża, dlatego warto wyjaśnić też kwestię obowiązku stosowania opon zimowych. Obecnie w Polsce nadal nie ma takiego prawnego obowiązku, więc nawet w śnieżyce nie dostaniemy mandatu za jazdę na oponach letnich. Jest to oczywiście bardzo nieodpowiedzialne, ale coraz więcej osób w Polsce ma na to rozwiązanie. W imponująco szybkim tempie rośnie popularność opon całorocznych, których wydajność na przestrzeni lat wzrosła niesamowicie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News