Jest nowy sposób na tanie paliwo! Niskie ceny za diesel, benzynę i LPG są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy jedna rzecz

Jest nowy sposób na tanie paliwo! Niskie ceny za diesel, benzynę i LPG są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy jedna rzecz

Nowy sposób na tanie paliwo

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce tęsknią za cenami paliw sprzed inwazji Rosji na Ukrainę. Teraz otworzyła się nowa możliwość na obniżki stawek za diesel i benzynę. Wystarczy zrobić jedną rzecz, choć może to być trudne do zaakceptowania.

Tanie paliwo za wsparcie wojny

Próby izolowania ropy z Rosji nie są łatwe, ponieważ generuje to podwyżki cen surowca z uwagi na brak wystarczających alternatyw. Europa i USA sugerują, że problem może rozwiązać zwiększenie wydobycia ropy przez Arabię Saudyjską. Największy wydobywca z kartelu OPEC+ jest otwarty na zwiększenie dostaw, ale stawia jeden warunek.

Jak donosi Reuters, Saudyjczycy zwiększą wydobycie, jeśli Zachód wesprze ich w wojnie z rebeliantami z Jemenu. W miniony weekend Huti zaatakowali instalacje naftowe Saudi Aramco, wywołując obawy o ciągłość dostaw ropy. Choć na razie zapowiedziano kilkudniowy rozejm, to problem sam nie zniknie. Dla Zachodu nie jest to łatwa sytuacja, bo obie strony konfliktu mają swoje za uszami. Wsparcie jednej ze stron byłoby ciosem w reputację krajów, które usilnie domagają się pokoju na Ukrainie.

Ceny ropy spadają
fot. stock.adobe.com – Ded Pixto

Eksperci sugerują, że Arabia Saudyjska celowo stawia zaporowe żądania, ponieważ nie chce uderzać w Rosję. W obliczu tego, grupa OPEC+ zamierza kontynuować politykę minimalnego zwiększania wydobycia ropy, choć rynek od dawna apeluje, że potrzebuje jej więcej. Wiele wskazuje też na to, że wydobywcy ropy celowo chcą utrzymywać wysokie ceny surowca. Jest to spowodowane perspektywą odcięcia ich od możliwości zarabiania ze względu na coraz surowsze przepisy dla branż związanych z paliwami kopalnymi.

Nowe źródło ropy

Jednocześnie pojawiła szansa na dostawę ropy do Europy z nowego źródła. Część zapotrzebowania gotowy jest dostarczyć iracki Kurdystan. Wymaga to jednak porozumienia między kurdyjskim rządem regionalnym a władzami w Bagdadzie. W lutym tamtejszy sąd federalny uznał prawo naftowe i gazowe w Kurdystanie za niekonstytucyjne. Europa i USA mogą być jednak zainteresowane pomocą w mediacjach, aby jak najszybciej znaleźć choćby częściowe zastępstwo dla ropy z Rosji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News