Jak zgłosić szkodę komunikacyjną?

Jak zgłosić szkodę komunikacyjną?

Jak zgłosić szkodę komunikacyjną?

Podaj dalej

Wypadki i awarie zdarzają się nawet najlepszym kierowcom. Wystarczy chwila nieuwagi żeby doszło do stłuczki czy kolizji. Takie zdarzenia to ogromny stres dla ich uczestników, czasem potrzeba leczenia, ale też konieczność poniesienia sporych wydatków na naprawę auta. Jednak dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu komunikacyjnemu, wszelkie koszty związane z naprawą auta czy inne wydatki powstałe na skutek zdarzenia drogowego, pokryje polisa. Należy tylko pamiętać o zgłoszeniu szkody. Jak zgłosić szkodę komunikacyjną?

Szkoda z ubezpieczenia OC

Na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia OC jest dużo czasu, bo aż 3 lata. Ten okres się jednak wydłuża, gdy szkoda powstała w wyniku przestępstwa – wtedy wynosi 20 lat. Nie warto jednak zwlekać ze zgłoszeniem szkody z ubezpieczenia OC. Szkody mogą się zwiększać z upływem czasu, dlatego, by uniknąć poważniejszej awarii, najlepiej naprawić je od razu. W jaki sposób można zgłosić szkodę z ubezpieczenia OC? Na wiele sposobów: telefonicznie, e-mailem, pocztą tradycyjną lub osobiście, odwiedzając oddział towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy przy tym zaznaczyć, że to poszkodowany kontaktuje się z ubezpieczycielem – nie swoim, a ubezpieczycielem sprawcy. Podstawą do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi jest albo notatka sporządzona przez policję (w przypadku wypadku), albo spisane przez uczestników zdarzenia oświadczenie.

Szkoda z ubezpieczenia Car Assistance

Car Assistance przydaje się w przypadku nagłych problemów z pojazdem. Chodzi tu np. o awarię silnika na środku autostrady, czy pękniętą oponę podczas drogi do pracy. To nagłe sytuacje, w przypadku których szkodę zgłasza się od razu. Właśnie dlatego pomoc z Car Assistance można uzyskać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Jak zgłosić szkodę z Car Assistance? Wystarczy zadzwonić do Centrum Alarmowego ubezpieczyciela, opisać sytuację i podać niezbędne do udzielenia pomocy dane. Należy przy tym pamiętać, że czas na zgłoszenie szkody jest bardzo krótki. W zależności od ubezpieczyciela może wynosić od kilku dni do kilkunastu godzin.

Szkoda z NNW

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ma zastosowanie nie do pojazdów, a do ludzi. W zależności od wyboru pakietu, NNW może obejmować zwrot kosztów leczenia, rehabilitację, a nawet pomoc finansową w przypadku niezdolności do pracy. Na zgłoszenie szkody z NNW jest trzy lata lub 20 lat, gdy szkoda na osobie powstała wskutek przestępstwa. Szkodę można zgłosić na różne sposoby: osobiście – w placówce ubezpieczyciela, telefonicznie, pocztą tradycyjną lub elektroniczną, online – za pomocą odpowiedniego formularza na stronie ubezpieczyciela.

Szkoda z Zielonej Karty

Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Kierowca, który posiada Zieloną Kartę, jest objęty ubezpieczeniem komunikacyjnym OC w kraju, który odwiedza, o ile ten kraj należy do Systemu Zielonej Karty. W przypadku zdarzenia drogowego za granicą, obowiązują podobne zasady, jak w Polsce. Jeśli dojdzie do zwykłej kolizji (bez rannych), uczestnicy mogą spisać wspólne zgłoszenie szkody. W przypadku poważniejszych wypadków, niezbędne jest wezwanie policji. W celu zgłoszenia szkody skorzystać z pomocy Ośrodka Informacji PBUK. Ośrodek poda nazwę zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku i wskaże reprezentanta zakładu, który znajduje się na terenie Polski.

Szkoda AC

Czas na zgłoszenie szkody z AC (autocasco) regulują zapisy umowy z ubezpieczycielem. Najczęściej należy to zrobić w ciągu 24 h lub kilku dni. Szkodę z AC najlepiej zgłaszać niezwłocznie, już po kilku godzinach od stwierdzenia zdarzenia. To pozwoli uniknąć ryzyka zwiększenia powstałych uszkodzeń i sprawi, że cały proces wypłaty odszkodowania zostanie uruchomiony szybciej. Warto pamiętać o tym, że w przypadku kradzieży pojazdu, szkodę należy zgłosić nie tylko do ubezpieczyciela, ale też na policję. Szkodę z AC można zgłosić telefonicznie, mailowo lub poprzez wizytę w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Szeroki wybór wszelkiego rodzaju ubezpieczeń komunikacyjnych można znaleźć tutaj: www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-samochodu/.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News