Jak to zaiwania! Ten Hyundai i20 N ma podniesioną moc do ponad 500 KM. Jak oni wycisnęli to z silnika 1.6? [WIDEO]

Jak to zaiwania! Ten Hyundai i20 N ma podniesioną moc do ponad 500 KM. Jak oni wycisnęli to z silnika 1.6? [WIDEO]

Hyundai i20 N Rally1

Podaj dalej

Hyundai i20 N to jeden z najbardziej interesujących hot hatchy na rynku. Moc 204 KM to coś optymalnego dla napędu na przód, ale w przypadku wyczynowej konstrukcji można zaszaleć dużo bardziej. We Francji przyłapano fabryczny zespół koreańskiej marki, który testował Hyundaia i20 N Rally1 o mocy ponad 500 KM!

Skąd w nim ta moc?

Hyundai i20 N Rally1 - tył
fot. Hervé Tusoli

Uchwycony na zdjęciach i filmach samochód to prototyp rajdówki, która szykowana jest na przyszłoroczny sezon WRC. W 2022 r. dojedzie do wielkiej rewolucji w Rajdowych Mistrzostwach Świata, bowiem spalinowe samochody WRC zastąpią hybrydowe Rally1. To właśnie połączenie benzynowego silnika 1.6 turbo (ok. 385 KM) i silnika elektrycznego (134 KM) daje sumaryczną moc ponad pół tysiąca koni mechanicznych.

Jednak ta potężna moc nie będzie dostępna przez cały czas trwania rajdu. Załogi otrzymają możliwość skorzystania ze wsparcia silnika elektrycznego tylko podczas startu oraz wybranych fragmentów odcinków specjalnych. Takie elektryczne doładowanie będzie możliwe maksymalnie na 3 sekundy i prawdopodobnie do trzech razy na każdej próbie sportowej. W FIA trwają jeszcze negocjacje jak wykorzystać potencjał hybrydowy, aby uatrakcyjnić widowisko.

Coraz bliżej debiutu

Hyundai Motorsport zabrał prototyp do francuskiego departamentu Wogezy, skąd ma całkiem blisko z siedziby w niemieckim Alzenau. Na tych samych drogach w sierpniu widziano fabryczny zespół Toyoty, która szykuje GR Yarisa Rally1. Dziś po francuskich drogach jeździł fabryczny kierowca Hyundaia, Thierry Neuville. Oczekuje się, że w najbliższych dniach podczas prac rozwojowych kierownicę przejmie mistrz świata z 2019 r., Ott Tänak. Debiut Hyundaia i20 N Rally2 zaplanowano w dniach 20-23 stycznia podczas Rajdu Monte Carlo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News