Jak się czyta Volkswagen? To nie do wiary, że aż tylu Polaków wymawia to błędnie. Jak to powiedzieć poprawnie?

Jak się czyta Volkswagen? To nie do wiary, że aż tylu Polaków wymawia to błędnie. Jak to powiedzieć poprawnie?

volkswagen diesel logo

Podaj dalej

Volkswagen to jeden z największych producentów samochodów na świecie. Wpływy koncernu w Polsce są bardzo znaczące, ponieważ kierowcy bardzo chętnie sięgają po niemieckie konstrukcje. Mimo popularności Polacy często popełniają błąd przy wymowie nazwy tej marki, o czym nawet nie mają pojęcia. Zatem jak się czyta Volkswagen?

W czym jest problem?

Żeby to dobrze zrozumieć warto cofnąć się do początków historii marki. W latach 30′ XX w. samochody były luksusem dla nielicznych. Adolf Hitler chciał odciążyć coraz mniej wydajną kolej i zlecił Ferdinandowi Porsche stworzenie projektu taniego auta. Po zaprezentowaniu w końcu kilku prototypów w końcu w 1938 r. zatwierdzono projekt Porsche typ 60. Na specjalnej uroczystości Hitler nazwał pojazd „niemieckim samochodem ludowym” (niem. Deutsche Volkswagen”).

volkswagen logo

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

W języku niemieckim, gdy coś jest ludowe posiada człon „volk”, ale nie czytamy tego zgodnie z brzmieniem, które sugerowałaby polska lub angielska fonetyka, np. „wolk”. W tym przypadku literę „v” czytamy jak „f”, dzięki czemu ten człon czyta się „folk”. To już brzmi bardziej znajomo, zważywszy też na to, że to określenie stanowi podstawę do zapożyczonego do naszego języka terminu folklor. To wszystko okazuje się nie być do końca oczywiste, co przekłada się na częste pomyłki w wymowie niemieckich wyrazów.

No to jak się czyta Volkswagen?

Wielu Polaków błędnie i nieświadomie mówi „wolkswagen”. Tymczasem biorąc pod uwagę, co padło powyżej, poprawnie tę nazwę wymawia się „folkswagen”. Jeżeli byśmy chcieli być już naprawdę über poprawni to warto dodać, że Niemiec wyciszy literę „e”. W jego ustach będzie to brzmieć „folkswagn”. Oczywiście w Polsce nie trzeba tej nazwy aż tak germanić i za poprawną uznaje się wymowę z polskim akcentem, czyli „folkswagen”. Warto zatem sobie zakodować, że w przypadku wymowy nie ma tam na początku żadengo „v” czy „w”, jest „f”!

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News