Ile naprawdę od czerwca kierowcy w Polsce zapłacą za diesel, benzynę i LPG? Ekspert ujawnił nowe ceny paliw [WIDEO]

Ile naprawdę od czerwca kierowcy w Polsce zapłacą za diesel, benzynę i LPG? Ekspert ujawnił nowe ceny paliw [WIDEO]

Po ile od czerwca diesel, benzyna i LPG?

Podaj dalej

Wiele wskazuje na to, że to ostatnie chwile jakichkolwiek trendów spadkowych cen na stacjach paliw. Znany ekspert tłumaczy, dlaczego diesel, benzyna i LPG w Polsce kosztują coraz więcej. Kolejne wzrosty to niestety tylko kwestia czasu.

Unia Europejska otworzy wrota podwyżek

Rynek pogodził się z tym, że paliwo zdrożeje jeszcze bardziej. W Unii Europejskiej znajduje się „tykająca bomba” w postaci sankcji, które po objęciu nimi rosyjskiej ropy, spowodują wzrost cen surowca. Jednak zakaz importu ropy od Kremla nie jest łatwo przeforsować, ponieważ przyjęcie uchwały blokują przede wszystkim Węgry.

Dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petro.pl.: Ostatnie dni, kiedy ropa znajduje się w rejonie 114 dolarów za baryłkę, to czas upływający przede wszystkim pod znakiem wewnątrzunijnych targów i dyskusji o tym, jak to zrobić, żeby nałożyć embargo na ropę rosyjską. To jest oczywiście pokłosie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jest to decyzja, która musi być podjęta jednomyślnie, a więc angażuje bardzo dużo sporów między krajami członkowskimi tej struktury. Tak naprawdę będzie decydować o tym, jak będzie wyglądać sytuacja także i na rynku naftowym w całej Europie w najbliższych dniach.

Diesel i LPG taniały, ale to już koniec tego trendu

„Jeśli chodzi o sytuację na rynku polskim, tutaj mamy spore zmiany w przypadku benzyny” – ocenił dr Jakub Bogucki. „W tym tygodniu podrożała ona o 10 gr do poziomu 7,33 zł/l, a dla odmiany olej napędowy potaniał nam o kilkanaście groszy. Teraz sprzedaje się go w średniej cenie 7,09 zł/l. Niewielka zmiana spadkowa dotyczy w tym tygodniu także autogazu. To paliwo sprzedawano po 3,62 zł/l” – wyliczył.

„Jednak prognozy na najbliższy czas nie są już optymistyczne” – przyznał ekspert e-petrol.pl. „Dla wszystkich paliw silnikowych spodziewamy się ruchu w górę. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową przewidujemy, że to paliwo znajdzie się w przedziale między 7,36 a 7,49 zł/l. Dla oleju napędowego ten przewidywany przez nas zakres cen to jest 7,07 – 7,18 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, tutaj oczekujemy, że ceny ulokują się na poziomie 3,57 – 3,68 zł/l” – zapowiedział.

Coś tu się nie zgadza

Co ciekawe, prognoza cen paliw z komentarza wideo portalu e-petrol.pl nieco rożni się od tej prezentowanej na ich stronie (pisaliśmy o niej TUTAJ). Box z prognozą cen na 30 maja – 5 czerwca zakłada przede wszystkim wyższe ceny benzyny Pb95 i diesla. Kierowcy z pewnością mają nadzieję na to, że właściwe szacunki to te zaprezentowane w filmie dr Jakuba Boguckiego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News