Ile można jechać z przyczepą na autostradzie? Kierowcy w Polsce są w szoku. Absurd to jest dopiero w mieście

Ile można jechać z przyczepą na autostradzie? Kierowcy w Polsce są w szoku. Absurd to jest dopiero w mieście

Ile można jechać z przyczepą na autostradzie?

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce wkrótce wyruszą na wakacyjne wojaże. Niektórzy na pewno spróbują wyprawy z przyczepą kempingową lub bagażową. Z racji rzadkiego użytkowania takich dodatków, Polacy nie mają pojęcia, z jaką prędkością mogą jechać, np. na autostradzie. Prawda bywa mocno zaskakująca.

To ile można jechać z przyczepą na autostradzie?

Jazda z przyczepą przyczepioną na hak to nie lada wyzwanie, o czym wie każdy, kto próbował z nią cofać. Jazda do przodu wydaje się łatwa, ale nie wolno przesadzać z prędkością. Dlaczego? Jeżeli przyczepa się zdestabilizuje, zacznie bujać się jak wahadło. W efekcie auto wpadnie w niekontrolowany poślizg, co może skończyć się tragedią. Z tego względu w przepisach ujęto limity prędkości dla takich zestawów.

Samochód z przyczepą

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Jednak kierowcy w Polsce zawsze robią wielkie oczy, gdy dowiadują się, ile można jechać z przyczepą na autostradzie. Niestety czasem informuje o tym dopiero policjant, po zatrzymaniu do kontroli za zbyt szybką jazdę. Warto wiedzieć, że kierowca samochodu z przyczepą może jechać na autostradzie maksymalnie 80 km/godz. Dla niektórych to spory szok, zwłaszcza że w takich okolicznościach mogą próbować wyprzedzać nas tiry. Identyczny limit stosuje się na drodze ekspresowej.

Ile można jechać z przyczepą w terenie zabudowanym?

Ciekawie jest także w terenie zabudowanym, gdzie sugerowanie się znakami drogowym z ograniczeniami prędkości bywa złudne. Tak naprawdę kierowca samochodu z przyczepą może stosować się do oznaczeń limitów nie większych niż 60 km/h. Jeżeli zatem jest ograniczenie do 70 km/h to zestaw nawet z przyczepą nie ma prawa tyle jechać. Wówczas kierującego obowiązuje maksymalna prędkość w terenie zabudowanym. Jeżeli w końcu znajdziemy się poza nim to nie można przyspieszyć do 90 km/h, a maksymalnie 70 km/h.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News