Elon Musk zakończył głód na świecie czy wywinął się od podatków? Zagadka tajnej darowizny 6 mld dolarów od szefa Tesli

Elon Musk zakończył głód na świecie czy wywinął się od podatków? Zagadka tajnej darowizny 6 mld dolarów od szefa Tesli

Elon Musk rozwiązał problem głodu na świecie?

Podaj dalej

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, przekazał w sumie 5,04 miliona akcji najcenniejszego producenta samochodów na cele charytatywne. Wartość darowizny sięgnęła 5,74 miliarda dolarów, trafiając do nieujawnionej organizacji. Spekuluje się, że najbogatszy człowiek świata mógł przekazać pieniądze na zakończenie problemu głodu na świecie, do czego wzywało go ONZ.

Zaczęło się na Twitterze

Historia sięga jesieni 2021 r., gdy Elon Musk wypuścił ankietę na Twitterze, pytając się followersów czy ma sprzedać 10 proc. akcji Tesli. Większość była na tak i ekscentryczny wizjoner zarobił na tym 16,4 mld dolarów.

Wkrótce szef Światowego Programu Żywnościowego (WFP) ONZ oświadczył, że gdyby Musk przekazał 2 proc. swojego ówczesnego majątku (wyliczono, że wtedy wystarczyło by 6 mld dol.), to zakończono by problem głodu na świecie.

Szef Tesli stwierdził, że „jeśli WFP może opisać tutaj na Twitterze jak dokładnie 6 mld dol. rozwiąże problem głodu na świecie, sprzedam swoje udziały w Tesli natychmiast i zrobię to”. Stojący na czele WFP David Beasley nie wyłożył wszystkiego w mediach społecznościowych, ale zaprosił Muska na spotkanie.

Czas i wysokość kwoty dają do myślenia

Wydawało się, że sprawa umarła, ale jak wynika ze zgłoszenia w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w dniach 19-29 listopada 2021 r. Musk przekazał na cele charytatywne akcje o wartości prawie 6 mld dolarów (5,74 mld dol.). Ani 50-latek ani WFP nie skomentowały niczego w tej sprawie. Jednak czas i wysokość kwoty sugeruje, że obie strony mogły się porozumieć.

Niektórzy komentatorzy sugerują, że to wcale nie musi być przejaw dobroci serca Elona Muska. Równie dobrze mógł przekazać pieniądze do kontrolowanej przez siebie fundacji, aby uniknąć płacenia ogromnych podatków. Być może wkrótce dowiemy się jak było naprawdę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News