Elon Musk wyśmiewa najbogatszego człowieka świata jak w piaskownicy. Ich konflikt trwa już od lat

Elon Musk wyśmiewa najbogatszego człowieka świata jak w piaskownicy. Ich konflikt trwa już od lat

Podaj dalej

Szef Amazona, Jeff Bezos za 1,2 miliarda dolarów kupił startup rozwijający samochody autonomiczne na prąd Zoox. Najbogatszy człowiek świata wkroczył na terytorium Tesli, z którego dyrektorem generalnym ma napięcie od wielu lat.

Ta inwestycja nie mogła odbyć się bez złośliwego komentarza Elona Muska na Twitterze. 49-latek udostępniając post Financial Times informujący o zakupie Zoox, prześmiewczo nazwał Bezosa „copycat”, co w przedszkolnym slangu oznacza naśladowcę. W Polsce użyłoby się raczej określenia „papuga”.

Dlaczego Amazon wchodzi w motoryzację?

Jeff Bezos nie ujawnił celu nabycia Zoox, ale sugeruje się, że ma w planach stworzenie floty autonomicznych pojazdów. Głównym konkurentem mógłby być projekt Google Waymo, ale i Tesla, która stale rozwija funkcje autonomiczne. Pojawienie się nowej firmy z ogromnym zapleczem finansowym może być nie w smak Elonowi Muskowi.

Tymczasem sam Zoox jeszcze 2 miesiące temu szykował się do upadku. Z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa zwolniono 100 pracowników. Amazon zapewni nie tylko ich przywrócenie, ale i zwrot pieniędzy dla kluczowych inwestorów.

Zoox
fot. Zoox

Rywalizacja Muska i Bezosa sięga 2013 r.

To nie jest pierwszy raz, kiedy ci dwaj bogacze mają ze sobą na pieńku. Pierwszą głośną potyczką była rywalizacja o prestiżowy kompleks startowy nr 39A na Kennedy Space Center. To historyczne miejsce oddano w 20-letni leasing kierowanej przez Muska firmie SpaceX, choć mocno zabiegał o to także Bezos ze spółką Blue Origin, która także walczy o podbój kosmosu.

Co by nie mówić, konkurencja w branży może wyjść tak naprawdę tylko na dobre. Zresztą, kto bogatemu zabroni wydawać takie drobne?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News