Elon Musk przeniesie produkcję z Niemiec do Polski?! Tesla chce zbudować tor

Elon Musk przeniesie produkcję z Niemiec do Polski?! Tesla chce zbudować tor

elon-musk-ceo-tesla

Podaj dalej

Tesla Inc. przedłożyła do niemieckich władz nowych projekt swojej fabryki Giga Berlin, która ma być mniejsza niż pierwotnie planowano. Mówi się, że część produkcji mogłaby nawet trafić do Polski.

Amerykański producent samochodów elektrycznych był zapewniony przez władze Branderburgii, że załatwienie wszystkich biurokratycznych formalności pójdzie ekspresowo. Tak się jednak nie dzieje. Jednym z punktów spornych jest szczytowe zapotrzebowanie na wodę, co wcześniej oprotestowali ekolodzy i mieszkańcy Gruenheide, gdzie znajduje się plac budowy.

Giga Berlin
Giga Berlin

Po wielomiesięcznych analizach Tesla złożyła nowy wniosek, w którym deklaruje mniejsze zużycie wody (o 33 proc.). Jednocześnie zmniejszono zakres planowanych operacji w Giga Berlin. Jedną z najistotniejszych modyfikacji jest usunięcie planu produkcji baterii do samochodów elektrycznych. To może dziwić, bowiem ich wytwarzanie na miejscu miało zmniejszyć koszty ekspansji w Europie.

Szansa dla Polski?

Spekuluje się, że fabryka baterii Tesli musi zostać odseparowana ze względu na duże zapotrzebowanie wody dla całego kompleksu. Może to oznaczać przeniesienie produkcji do innego kraju. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się Wielką Brytanię, w której panuje coraz lepszy klimat dla elektromobilności.

Jednak jeszcze taniej wyszłoby, gdyby tę produkcję przenieść do Polski, Czech lub Słowacji. To te kraje znajdują się w czołówce typowań, zwłaszcza że z takiego modelu korzystają też niektórzy giganci niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, np. koncern Volkswagena.

Elon Musk zbuduje tor

W nowym projekcie Giga Berlin zaplanowano wycięcie o 30 proc. więcej drzew lasu sosnowego niż wcześniej planowano. To między innymi po to, aby wybudować obok tor testowy Tesli. Można by na nim sprawdzać nowe oraz koncepcyjne rozwiązania.

Sama gigafabryka nie deklaruje już produkcji 500 tys. pojazdów rocznie. Zamiast tego we wniosku wspomniano, że będzie to 100 tys. lub więcej). Choć Elon Musk nie ma jeszcze wszystkich zgód, prace postępują. Ich koniec planuje się na marzec 2021 r. Od lipca przyszłego roku ma ruszyć produkcja Tesli Model Y.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News