Elon Musk pokazał nową Teslę o mocy ponad 1100 KM! Do setki poniżej 2 sekund, kierownica jak w F1 i Cyberpunk

Elon Musk pokazał nową Teslę o mocy ponad 1100 KM! Do setki poniżej 2 sekund, kierownica jak w F1 i Cyberpunk

Podaj dalej

Tesla zaprezentowała odświeżone wersje Model S oraz Model X. S-ka nie będzie oferowana już w wersji Performance, a Plaid. Najmocniejsza wersja Plaid+ z trzema silnikami elektrycznymi będzie generować ponad 1100 KM. Przyspieszenie od 0 do 100 km/godz. i czas na 1/4 mili będą nieprawdopodobne.

Ile do setki?

Tesla Model S/X

Elon Musk zapewnia, że Tesla Model S Plaid+ od 0 do 60 mil na godz. (97 km/godz.) przyspieszy poniżej 2 sekund. W przeliczeniu na naszą polską „setkę” należy zakładać, że będzie to poniżej 2,1 sekundy. Moc 1100 KM ma zapewnić możliwość robienia czasu na 1/4 mili poniżej 9 sekund. Takich parametrów próżno szukać wśród konkurencji.

Jednocześnie auto docelowo będzie dysponować zasięgiem ok. 840 kilometrów. Będzie to zasługa zastosowania nowoczesnych, walcowych ogniw 4680 (średnica 46 mm, wysokość 80 mm), które wkrótce wejdą do produkcji. W przypadku wersji Plaid (bez plusa) również daleko zajedziemy na jednym ładowaniu, bo na dystans aż 627 kilometrów. Nie będzie to też jakaś słaba wersja, bowiem do dyspozycji będzie aż 1020 KM.

Tesla Model S/X

Masywniejszy Model X w sportowej wersji Plaid także dostanie moc 1020 KM, co przełoży się na czas 2,5 sekundy w sprincie do 60 mi/godz. i 9,9 sekundy na ćwiartkę. Zasięg Model X Plaid oszacowano na 547 kilometrów. Na zewnątrz zmiany obu modeli nie są rewolucyjne, czego nie można powiedzieć o radykalnie odmienionym wnętrzu.

Elon Musk wie jak przyciągnąć młodzież

Kierownica w nowej Tesli

Wnętrze nowych wersji Tesli Model S lub X wiąże się z przeniesieniem do przyszłości. W oczy rzuca się przede wszystkim kierownica w kształcie wolantu, który przypomina ten stosowany w F1. Nie ma też żadnych dźwigni dla kierunkowskazów czy wycieraczek. Wszystko będzie obsługiwane przyciskami na kierownicy. Kompletnie zrezygnowano też z dźwigni wyboru trybu i kierunku jazdy.

Co ciekawe, w przypadku wytyczenia trasy w nawigacji, pojazd ma automatycznie uruchamiać kierunkowskazy (coś dla stereotypowego kierowcy BMW – wiem, słabe). Podczas jazdy na autopilocie będzie można z kolei pograć sobie (na ekranie z przodu i z tyłu) w hitowe gry m.in. od polskiego CD Projekt. Wśród dostępnych tytułów będzie Cyberpunk 2077 i Wiedźmin 3: Dziki gon. Dostawy odświeżonych wersji Tesli w USA rozpoczną się już w przyszłym miesiącu.

Cyberpunk i Wiedźmin w Tesli

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News