Elon Musk pisze historię. Tesla jako pierwsza na świecie uzyskała tak duży zasięg samochodu elektrycznego

Elon Musk pisze historię. Tesla jako pierwsza na świecie uzyskała tak duży zasięg samochodu elektrycznego

Podaj dalej

Tesla Model S jest pierwszym na świecie samochodem elektrycznym, który oficjalnie przekroczył barierę zasięgu 400 mil (644 km) w teście EPA. Dla Elona Muska to i tak późno.

Dyrektor generalny Tesli był przekonany, że to historyczne osiągnięcie uda się zdobyć już w zeszłym miesiącu. Wówczas jednak EPA obliczyła w teście zasięg Model S na 391 mil (629 km). Był to poważny prztyczek wizerunkowy.

Oskarżenia i wyścig o prymat

Tesla Model S
fot. Tesla

Elon Musk oskarżył amerykańską agencję o pozostawienie kluczyków na noc w samochodzie, co zużyło 2 procent baterii. To miało przesądzić o nieosiągnięciu deklarowanego zasięgu. EPA odrzuciła te zarzuty.

W dynamicznym rozwoju elektromobilności, przełamanie bariery 400 mil stało się jednak pewnym wyścigiem. W tym roku pojazd o takich możliwościach ma pokazać Lucid Motors z modelem Air. Elon Musk chciał jednak być pierwszy na świecie, dlatego zmobilizował swój zespół z Fremont do wprowadzenia szybkich poprawek i ponownego oddanie Model S do testu EPA.

Co zmieniono w Tesli Model S?

Tesla Model S
fot. Tesla

Ponowny test potwierdził deklaracje Tesli. Model S uzyskał ocenę 402 mil (647 km) zasięgu, co jest kolejnym kamieniem milowym (cóż za dosłowne sformułowanie) w rozwoju samochodów elektrycznych. Sukces zawdzięcza się m.in. zaoszczędzeniu masy, dzięki wykorzystaniu lżejszych materiałów do produkcji foteli (Tesla robi je sama), baterii i napędu.

Istotne było wykorzystanie także aerodynamicznych felg o szerokości 8,5 cala, które zdaniem Tesli zwiększają zasięg o 2 procent. Zoptymalizowano jeszcze pompę oleju smarującego podzespoły napędowe oraz poprawiono system odzyskiwania energii z hamowania. To wszystko pozwoliło zwiększyć zasięg bez zwiększania rozmiaru baterii.

Jakim cudem Elon Musk podbija branżę samochodową i kosmiczną? To nie cud. Tajemnica sukcesu jest inna

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News