Elon Musk już nad tym nie panuje. Wartość Tesli urosła do pół tryliona dolarów! Wiesz ile to jest w złotówkach?

Elon Musk już nad tym nie panuje. Wartość Tesli urosła do pół tryliona dolarów! Wiesz ile to jest w złotówkach?

elon musk

Podaj dalej

Po tym jak ogłoszono, że Tesla w końcu dołączy do prestiżowego indeksu najdroższych spółek na amerykańskiej giełdzie (S&P 500), dalszy wzrost wartości był tylko kwestią czasu. Inwestorzy zaczęli uderzać do Elona Muska drzwiami i oknami, a to wywindowało wartość producenta samochodów elektrycznych na niebotyczny poziom.

Ile warta jest Tesla?

Pod względem kapitalizacji rynkowej na Wall Street, Tesla jest już wyceniana na blisko pół tryliona dolarów! Ta nieprawdopodobna suma odnosi się do tzw. krótkiej skali, dlatego „po naszemu” powiedzielibyśmy o pół bilionie dolarów. Chodzi dokładnie o kwotę 497 000 000 000 dolarów, czyli w przeliczeniu ok. 1,8u biliona złotych. Ciężko nawet sobie wyobrazić, co można by za to kupić.

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Kapitalizacja rynkowa producentów samochodów

To może i tak pikuś w przypadku kapitalizacji Apple (2 biliony dolarów to ok,. 7,5 biliona złotych), ale to niezwykle wysoko postawiona poprzeczka w branży samochodowej. Jeszcze kilka miesięcy temu emocjonowaliśmy się, że Tesla prześcignęła w tym wskaźniku Toyotę. Dziś wyprzedza nie tylko ją, ale i koncern Volkswagena oraz chińskiego potentata BYD. Razem wziętych! W dość krótkim czasie wartość Tesli wzrosła o ponad 100 miliardów dolarów.

Jak Elon Musk to robi?

Przede wszystkim Tesla jest magnesem dla inwestorów, ponieważ stawia na szereg innowacji. W zasadzie błędem jest postrzeganie jej tylko jako producenta samochodów elektrycznych. Tak naprawdę Elon Musk zgromadził pod jednym dachem wiele nowoczesnych startupów, które tworzą ekosystem komunikacyjno-energetyczny. Tesla jest bowiem również dostawcą energii, rozwija pojazdy autonomiczne oraz usługi z tym związane.

Inne koncerny samochodowe nie są aż tak zrównoważone. Nie sztuką jest zbudować samochód elektryczny o podobnych parametrach do Tesli. Sztuką jest przebić ją we wszystkich aspektach, nad którymi pracuje równocześnie. Mówi się, że firma Elona Muska ma już przewagę kilku lat nad innymi producentami aut. Dlatego też inwestorzy do niego lgną, ponieważ ekscentryczny dyrektor generalny Tesli na nowo zdefiniował samochód. Niebawem nie będziemy go postrzegać jako samochodu, a urządzenia komunikacyjnego.

KIEROWCO! JUŻ WKRÓTCE CZEKA NAS WYMIANA OPON. SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News