Eksperci ujawniają: stacje paliw kupują Diesel, benzynę i LPG coraz taniej. Tymczasem kierowcy płacą coraz więcej! Co się dzieje?

Eksperci ujawniają: stacje paliw kupują Diesel, benzynę i LPG coraz taniej. Tymczasem kierowcy płacą coraz więcej! Co się dzieje?

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce ze smutkiem spoglądają na ceny paliw na stacjach, ponieważ te wciąż rosną. Eksperci od rynku paliw zauważają jednak, że Diesel, benzyna i LPG w hurcie kosztują coraz mniej. Dlaczego zatem ceny na stacjach paliw nie tylko nie wyhamowują, ale wręcz rosną?

W hurcie taniej, na stacji drożej

Analitycy BM Reflex w swojej najnowszej prognozie przytaczają szereg czynników, które powinny sprzyjać obniżkom cen paliw. Są to nie tylko spadki notowań ropy, jak i już gotowych produktów typu Diesel, benzyna czy LPG. To także umocnienie się kursu złotego do dolara, co sprawia, że kolejne spadki w hurcie są niemal pewne. Mimo to benzyna i LPG w detalu podrożały, a jedynie w przypadku oleju napędowego jest mowa o stabilizacji.

ceny paliw na polskich stacjach
fot. freepik.com

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że właściciele stacji paliw bardzo spokojnie reagują na to, co dzieje się na rynku. Jeszcze niedawno musieli dokonywać zapasów bo znacznie wyższych cenach. Tańszy Diesel, benzyna i LPG są jednak możliwe, jeśli w hurcie utrzymane zostaną poziomy po niedawnych spadkach. – W kolejnych dniach powinno pozytywnie wpłynąć na poziom cen paliw na stacjach i przynieść niewielkie korekty w dół – komentują Urszula Cieślak i Rafał Zywert z BM Reflex.

W wakacje będzie normalnie?

W dłuższej perspektywie interesująco wyglądają zapowiedzi ekspertów e-petrol.pl. Analityk Magdalena Robak zauważa w najnowszym komentarzu, iż kartel OPEC+ w maju planuje poluzować limity wydobycia ropy, spodziewając się większego popytu. Wiele zależy oczywiście od globalnej polityki co do obostrzeń. Wiele krajów wciąż decyduje się na lockdowny, ale sezon wakacyjny i większa dostępność szczepionek przeciw COVID-19 powinny zapewnić mniejsze ograniczenia niż dotychczas.

Jest jeszcze jednak jeden czynnik sugerujący nadchodzącą obniżkę cen ropy. – Amerykański Departament Energii poinformował o nieoczekiwanym, bardzo dużym wzroście zapasów benzyn w magazynach za Oceanem – zauważa Magdalena Robak. To wszystko sprawia, że choć jeszcze w tym tygodniu pewne podwyżki są możliwe. Jednak niedługo możemy spodziewać się stopniowych korekt w dół. Być może stanie się to stałą tendencją, ale wydarzenia na rynku paliw są w tym roku bardzo dynamiczne. Z tego względu bardzo ciężko jest o trafną prognozę.

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News